Adana'daki cinayet davası

Adana'daki cinayet davası
Adana'daki cinayet davası
- Bir kişiyi öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanığa ağırlaştırılmış müebbet, cinayete yardım ettiği gerekçesiyle diğer sanığa 16 yıl hapis cezası verildi

ADANA (AA) - Adana'da bir kişiyi öldürdükleri iddiasıyla yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet, cinayete yardım ettiği gerekçesiyle diğer sanık 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Ferhat E. (38), Yusuf G. (40), maktul Yemliha Bozkurt'un yakınları ile avukatlar katıldı. 

Sanık Ferhat E. savunmasında, maktul Yemliha Bozkurt ile aralarından hakaret yüzünden husumet bulunduğunu, bu nedenle olaydan önce tartıştıklarını ileri sürdü.

Maktulün kendisine ve eşine hakaret ettiğini iddia eden sanık Ferhat E, olay günü Mersin'den kiraladığı araçla mahalledeki kahveye gittiğini, burada eşi hakkında yapılan dedikodular üzerine Bozkurt'un evinin önünde beklediğini anlattı.

Bu sırada aracından inen Bozkurt ile tartıştıklarını aktaran Ferhat E, "Karşılıklı küfürleştik elini beline atınca korkup ateş ettim. Şaban G'nin beni azmettirdiği ve Yusuf G'nin bana yardım ettiği doğru değildir'' ifadelerini kullandı.

Diğer sanık Yusuf G. ise suçlamaları kabul etmediğini, olayla ilgisi bulunmadığını öne sürerek, ''Ferhat benden ısrarla araba isteyince kiralamasına kefil oldum. Cinayetle bir ilgim yok. Kesinlikle cinayete yardım etmedim, olayla ilgim yok'' diye konuştu.

Mahkeme heyeti, Ferhat E'ye ''tasarlayarak öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Yusuf G'ye ise ''cinayete yardım'' suçundan 16 yıl hapis cezası verdi. Hakkında cinayeti azmettirme suçundan arama kararı bulunan firari sanık Şaban G'nin yakalanması için talimat yazıldı.

- Olay

Merkez Çukurova ilçesi Toros Mahallesi'nde, bir enerji şirketinde çalışan Yemliha Bozkurt (40), geçen yıl 25 Haziran'da evinin önünde başından tek kurşunla vurularak öldürülmüştü. Olayla ilgili çalışma başlatan polis, 76 güvenlik kamerasının kayıtlarını incelemiş, 33 plakalı bir otomobilin bulunması için 630 araç üzerinde çalışma yürütmüştü.

Araç plakası üzerinden sanıklara ulaşan ekipler Yusuf G. ve arkadaşı Ferhat E'yi yakalamıştı. Tutuklanan sanıklar için ''kasten öldürme ve cinayete yardım'' suçlarından müebbet ile 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.