Adana'daki Kırım Kongo Kanamalı Ateşi teşhisi

Adana'daki Kırım Kongo Kanamalı Ateşi teşhisi
Adana'daki Kırım Kongo Kanamalı Ateşi teşhisi
- Adana Halk Sağlığı Müdürü Çatak: - "Yüksek rakımlı ilçelerimiz Saimbeyli, Tufanbeyli, Karaisalı ve Aladağ'ın yüksek kesimlerinde çalışan ve bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın dikkat etmesinde fayda var"

ADANA (AA) - Adana Halk Sağlığı Müdürü Kadir Çağlar Çatak, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin (KKKA) daha çok yüksek kesimlerde görüldüğünü belirterek, "Yüksek rakımlı ilçelerimiz Saimbeyli, Tufanbeyli, Karaisalı ve Aladağ'ın yüksek kesimlerinde çalışan ve bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın dikkat etmesinde fayda var" dedi.

Çatak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığınca "Tufanbeyli'de ishal ve halsizlik şikayetiyle kaldırıldıkları hastanede yaşamını yitiren çiftte KKKA tespit edildiğinin" açıklandığını anımsattı.

Hastalığın hayvanlardan yayıldığını, insanlara kene tutunması veya keneyle temas sonucu bulaştığını dile getiren Çatak, özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların, açık alanlarda keneye karşı kendilerini korumak için çok basit tedbirler alabileceğini kaydetti.

Çatak, "Bunlardan biri, paçaların çorapların içine konulması. Keneler zıplayarak değil de tırmanarak aşağıdan yukarıya doğru vücuda geldikleri için bu önemli bir tedbir. Akşam eve döndüklerinde, kendilerini, çocuklarının vücutlarını kontrol etmeleri gerekir. Açık renkli elbiseleri tercih etsinler" diye konuştu.

Vatandaşların, vücutlarında gördükleri kenenin üzerine kesinlikle deterjan, kolonya dökmemesini, sigara basmamasını isteyen Çatak, "Bu şekilde canlıların ortamdan uzaklaştırılmaya çalışılması çok yanlış bir uygulama olur. Bu canlının, kesinlikle ezmeden, kanatmadan, sabit bir hızda ve çıplak elle dokunmadan çekilerek çıkarılması lazım" dedi.

Bu durumda en yakın sağlık tesisine başvurularak kenenin vücuttan uzaklaştırılması gerektiğini dile getiren Çatak, "Böyle bir vaka olduktan sonra 10 gün içinde ateş, halsizlik, ishal, kırgınlık gibi bir durumla karşılaşınca da en yakın sağlık tesisine gidilmeli" ifadelerini kullandı.

Adana'da geçmiş yıllarda da KKKA vakaları tespit edildiğini belirten Çatak, şunları kaydetti:

"KKKA, ova coğrafyasından çok daha fazla yüksek yerlerde görülür.  Türkiye coğrafyasında da özellikle Çorum, Tokat, Yozgat gibi bölgelerde görülüyor. Adana'da da Tufanbeyli ilçemiz ve buna benzer yüksek dağlık yerlerde görülme ihtimali mümkün. Yüksek rakımlı ilçelerimiz Saimbeyli, Tufanbeyli, Karaisalı ve Aladağ'ın yüksek kesimlerinde çalışan ve bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın dikkat etmelerinde fayda var."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  kene

  ,

  Akşam

  ,

  Tarım

  ,

  Sigara

  ,

  çıplak

  ,

  Karşı