Adana'daki ''kıskançlık cinayeti'' davası

Adana'daki ''kıskançlık cinayeti'' davası
Adana'daki ''kıskançlık cinayeti'' davası
- Kendisini aldattığından şüphelendiği karısını boğarak öldürdüğü iddia edilen sanığın yargılanmasına başlandı

ADANA (AA) - Adana'da kendisini aldattığından şüphelendiği karısını eliyle boğarak öldürdüğü iddia edilen sanık, hakim karşısına çıktı.

Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Hasan Y. (47), Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu'ndan 2 avukat ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun temsilcisi katıldı.

Sanık savunmasında, Suriyelilerin kaldığı kampta güvenlik görevlisi olarak çalışan karısı Halime Y'nin (44) işe başladıktan sonra bazı davranışlarının değiştiğini öne sürdü.

Giyimi önem veren eşinin, kendisine karşı ilgisiz davrandığını belirten Hasan Y, şunları anlattı:

"M.S. isimli birisinden sürekli övgüyle bahsediyordu ve bu kişiyle sık sık telefonla konuşması üzerine şüphelenmeye başladım. İnternetten indirdiğim programlar sayesinde eşim ve M.S'nin arasındaki konuşmaları 2,5 ay dinledim. Telefonunu dinlediğim sırada eşim, M.S.'ye 'Gözlerine baktığım zaman yaşadığımı anlıyorum' dediğini duyunca dünyam yıkıldı. Eşimle konuştuğumda inkar etti. Mesajları söyledim, tokat attım. 'İşine gelmiyorsa git' diye bağırdı. Bu sırada kendimi kaybettim. Tek elimle boğazını sıkmaya başladım. Hareketsiz şekilde yere yığıldı. Suni teneffüs ve kalp masajı yaptım ama hareket etmiyordu. Amacım öldürmek değildi. Kalem kamera alıp yatak odamıza yerleştirerek eşimin beni aldattığını belgelemek istiyordum. Ses kayıtlarını toplamıştım. Görüntü kaydı da alarak boşanma davası açacaktım. Hala olayın şokunu atlatmış değilim.''

Mahkeme heyeti, can güvenliği olmadığı gerekçesiyle celse arasında dinlenmesi için dilekçe gönderen M.S'nin talebini reddetti. Bu kişinin, sonraki celsede salona zorla getirilmesine karar veren heyet, duruşma ertelendi.

Hasan Y, merkez Yüreğir ilçesi Atakent Mahallesi'ndeki evlerinde 7 Eylül'de, eşini eliyle boğarak öldürdükten sonra polise teslim olmuş ve tutuklanmıştı. Sanık hakkında, "yakın akrabayı tasarlayarak öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılmıştı.