Adana'daki "Meydan Tahsisi"ne ilişkin ek karar

Adana'daki "Meydan Tahsisi"ne ilişkin ek karar
Adana'daki "Meydan Tahsisi"ne ilişkin ek karar
- Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulu, Uğur Mumcu Meydanı'nın 29 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Halkla Buluşma Toplantısı" için tahsisi yönünde ek karar aldı

ADANA (AA) - Adana'da Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulunun Uğur Mumcu Meydanı'nın 29 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Halkla Buluşma Toplantısı" için tahsisi yönünde ek karar aldığı bildirildi.

Adana Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 7 Haziran'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi dolayısıyla miting alanı olarak tespit edilen Uğur Mumcu Meydanı'nın (İstasyon Meydanı) tahsisine ilişkin Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca dün ek karar alındığı belirtildi.

Açıklamada, kurulun 26 Mayıs 2015 tarih ve 2015/16 sayılı ek kararında şu ifadelere yer verildi:

"Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulunun 26.05.2015 tarih, 2015/16 sayılı kararı yazdırılıp, imzalanması aşamasına geçildikten sonra hakim Mihriban Dalardıç Denizgöçer tarafından 1. suretin 2 sayfası, 2. suretin 1. sayfası imzalandıktan sonra saat 18.30'da, Saadet Partisi üyesi Mehmet Nur Gün, her ne kadar 29.05.2015 Cuma günü saat 18.30-20.30 saatleri arasında Uğur Mumcu Meydanı'nın Vatan Partisi'ne tahsis edilmesi, bu saatlerden önceki zaman aralığında Cumhurbaşkanının Halkla Buluşma Toplantısı yapılabilmesi için Valilik adına tahsis yapılması yönünde görüş bildirip, oy kullanmasına rağmen, Genel Merkezlerinden cep telefonuna mesaj geldiğini, görüş değişikliği yapmak istediğini beyan etmesi ve kararın kendisi tarafından imzalanmamış olması nedeniyle, Vatan Partisi'ne yapılan tahsis ile ilgili oy çokluğu ile verilen ilk karar değişikliğe uğradığından, ek karar almak üzere yeniden görüşüldü."

Ek kararda ayrıca konuyla ilgili şunlar kaydedildi:

"Cumhurbaşkanımızın yapacağı 'Halkla Buluşma Toplantısı'nın yer ve zaman itibarıyla halkın ve Cumhurbaşkanımızın güvenliği açısından ayrıca emniyet birimlerinin güvenlik tedbirlerini zorlaştıracak olması, toplantının birbirine müteakip zamanda yapılması halinde farklı düşüncelerdeki grupların karşı karşıya gelmesi neticesi telafisi imkansız zararların meydana gelebilecek olması hesabıyla, meydanın tüm gün boyunca Adana Valiliğinin talebi doğrultusunda 29.05.2015 Cuma günü Cumhurbaşkanımıza tahsisine, Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu 2015/236 sayılı kararda, iki miting arasında 2 saatlik zaman dilimi olması gerektiği, Vatan Partisinin 16.30-18.30 veya 18.30-20.30 saatleri arasında miting alanını talep ettiği, Yüksek Seçim Kurulunun kararında da önceliğin Cumhurbaşkanına tahsis edilmesine karar verildiği, bu saatlerin Vatan Partisine tahsis edilmesi durumunda iki mitingin çakışacağı ve güvenlik zafiyetine sebep olacağı gerekçesiyle Uğur Mumcu Meydanı'nın Vatan Partisine tahsisine yer olmadığına karar verilmiştir."

Bu arada, Vatan Partisi Adana milletvekili adayı Mehmet Turgut Okyay, partisinin Adana İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, ek kararın yasalara aykırı olduğunu iddia ederek, "İl Seçim Kuruluna başvurduk, sonucunu bekliyoruz" dedi.