Adana'daki polis merkezine saldırı

Adana'daki polis merkezine saldırı
Adana'daki polis merkezine saldırı
- Vali Büyük: "Şu ana kadar veriler, 250 kilogram civarında patlayıcının aracın içerisinde olduğunu gösteriyor" - "PKK terör örgütünün bu saldırıyı planladığı ve yaptığı anlaşılıyor. Saldırganlarla ilgili çalışmalar devam ediyor"

ADANA (AA) - Adana Valisi Mustafa Büyük, 24 Kasım'da polis merkezine yapılan silahlı saldırı ve önüne patlayıcı yüklü otomobil bırakılmasıyla ilgili, "Şu ana kadar veriler, 250 kilogram civarında patlayıcının aracın içerisinde olduğunu gösteriyor" dedi.

Vali Büyük, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek ve İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Ünsal Bulut ile 24 Kasım'da, merkez Seyhan ilçesindeki Şehit Özer Özkaya Polis Merkezi önünde gerçekleşen saldırının ardından zarar gören iş yerlerinde ve polis merkezinde inceleme yaptı.

Büyük, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, polis merkezi önüne bırakılan bomba yüklü aracın Diyarbakır kırsalından gasbedildiğini söyledi.

Planlanan eylemi "çok vahim" diye nitelendiren Büyük, emniyet kuvvetlerinin hassasiyeti ve müdahalesi sayesinde terör örgütünün bomba yüklü aracı patlatamamasıyla çok önemli faciadan dönüldüğünü ifade etti.

- "Araçta 250 kilogram civarında patlayıcı"

Büyük, kontrollü patlatmanın sonrasında ortaya çıkan zararın dahi saldırının ne kadar büyük olduğunu gösterdiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar veriler, 250 kilogram civarında patlayıcının aracın içerisinde olduğunu gösteriyor. Sonrasında uzun namlulu silahla saldırıya ait silah ve ekipmanlar elde edildi. Buradaki operasyonumuzla da irtibatları, yardım edenleri konusunda çalışmamız var ama şu ana kadar faillerle ilgili açıklayacağımız bir bilgi yok. Saldırıdan 170 vatandaşımızın zarar gördüğü anlaşılıyor. Bunlarla ilgili tespitleri, vatandaşlarımızın da müracaatlarını alarak yapıyoruz. Terörden zarar görenlerin zararlarının karşılanması hakkındaki hukuki düzenlemeler çerçevesince zararları karşılanacak. Bu vesileyle karakolumuzdaki onarımı kısa süre içerisinde yapıp bitireceğiz ve burada hizmete devam edeceğiz."

- "PKK terör örgütünün yaptığı anlaşılıyor"

Vatandaşların güvenlik güçleriyle iş birliği içerisinde olduğunu ve bunun kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Büyük, "Terörle mücadele konusundaki kararlı tutumumuz devam edecek" diye konuştu.

Vali Büyük, saldırının ardından gözaltına alınan 20 kişinin olayla ilgili direk bağlantısının tespit edilemediğini bildirerek, "Şu anda çalışmalar devam ediyor. Hem silahların kullanıldığı yerlerle alakalı hem araçla ilgili bölgemizin dışından geldikleri yönündeki değerlendirmeler var. PKK terör örgütünün bu saldırıyı planladığı ve yaptığı anlaşılıyor. Saldırganlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Doğrudan eyleme katılan iki kişi ama yardım eden vardı. Bunlarla ilgili de çalışmalarımızı sürüyor" dedi.

Büyük, bir gazetecinin "Saldırı öncesi istihbarat geldi mi, böyle bir saldırı bekliyor muydunuz?" şeklindeki sorusuna, "Genel olarak karakollarımıza ve kamu binalarına yönelik saldırıların olabileceği değerlendirmeleri, istihbaratları var ama özellikle burasıyla ilgili herhangi bir istihbarat yok" diye cevap verdi.

Öte yandan, saldırı anının farklı açıdan çekilmiş bir görüntüsü de ortaya çıktı. Patlamayla büyük bir alev topunun oluştuğu görülen görüntü, patlamanın şiddetini de ortaya koyuyor.

- Olay

Merkez Seyhan ilçesindeki Şehit Özer Özkaya Polis Merkezi önüne 24 Kasım'da bir otomobil bırakılmış, ardından merkeze silahla ateş açılmıştı. Polislerin karşılık vermesinin ardından saldırganlar kaçarken, araçta yapılan incelemede, iki piknik tüpüyle hazırlanmış patlayıcı tespit edilmiş ve araç kontrollü şekilde patlatılmıştı.