Adana'daki şiddetli yağış

Adana'daki şiddetli yağış
Adana'daki şiddetli yağış
- Şiddetli yağış nedeniyle kentte 32 elektrik direği ve 123 iletken hasar görürken, 667 trafo enerjisiz kaldı - Kent merkezine metrekareye 137 kilogram yağış düştü - Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şahin: - "Bugün yağıştan öte bir afet yaşanmıştır. Belediyemiz bütün birimleriyle teyakkuz halindedir"

ADANA (AA) - Kentte etkili olan şiddetli yağışta 32 elektrik direği ve 123 iletken hasar görürken, 667 trafo enerjisiz kaldı. Kent merkezine metrekareye 137 kilogram yağış düştü.

Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Şahin, yaptığı yazılı açıklamada,  bugün yağan şiddetli yağmurun afet boyutunda olduğunu belirtti.

Kent merkezine metrekareye 137 kilogram yağış düştüğünü ve kriz masası oluşturulduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

"Adana'da bugünkü yağmur normal miktarın çok üzerinde gerçekleşmiştir. Bir yıl boyunca düşen yağışın dörtte biri kadar yağmur birkaç saat içerisinde alınmıştır. Yağmurla birlikte şiddetli rüzgarın da etkisini göstermesi, zararın boyutlarını artırmıştır. Dolayısıyla bugün yağıştan öte bir afet yaşanmıştır. Belediyemiz bütün birimleriyle teyakkuz halindedir ve hemşehrilerimizin sorunlarını en aza indirmek için özveriyle çaba göstermektedir."

- "Şiddetli yağış trafolara zarar verdi"

Toroslar EDAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada ise şehrin güney bölgesinde etkili olan fırtına ve aşırı yağmurun elektrik şebekelerinde hasara neden olduğu bildirildi.

Yaşanan elektrik kesintilerinin en kısa sürede giderilmesine çalışıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yaşanan bu durum sonucunda toplam 32 adet direk ve 123 iletken hasar görmüş ve 667 adet trafomuz enerjisiz kalmıştır. Olumsuzlukları gidermek için kriz masası oluşturulmuştur. Arıza ekiplerimize destek olarak bölgedeki ilave ekipler de görevlendirilmiştir. Süreçte öncelikle can ve mal güvenliğinin sağlanması adına risk unsuru iletken kopmalarına müdahale edilmiştir. Alternatif besleme kanalları devreye sokularak mümkün olan bölgelerde enerjilendirme sağlanmıştır. İlgili tüm kurum ve kuruluşlarla koordinasyon azami ölçüde sağlanmıştır. Alınan bu tedbirler sonucu 113 adet trafo enerjilendirilmiştir. Enerjisiz kalan bölgelerde ise ekiplerimiz arızalara müdahale etmekte olup, en kısa sürede giderilmesi için gerekli çalışmalar yapılarak kamuoyu ile paylaşılacaktır."

- Şiddetli yağış Ceyhan ilçesinde etkili oldu

Ceyhan ilçesinde sağanak nedeniyle bazı yerlerini su bastı, yağmur sularının biriktiği caddelerde sürücü ve yayalar zor anlar yaşadı.

Ceyhan ilçe merkezinde akşam saatlerinde etkili olan yağış, Kızılay, Atatürk Caddesi ve Sanayi kavşağındaki kanalizasyonların taşmasına neden oldu. Ana yollardaki kanalizasyonların tıkanması nedeniyle bazı iş yerlerini su bastı.

Yağmur sularının biriktiği caddelerde sürücü ve yayalar zor anlar yaşadı.

Vatandaşlar iş yerlerindeki suları tahliye etmek için çalışma başlatırken, bazı iş yeri sahipleri ise ellerine aldıkları küreklerle tıkanan kanalizasyonu açmaya çalıştı.