Adana'daki silahlı soygun girişimi davası

Adana'daki silahlı soygun girişimi davası
Adana'daki silahlı soygun girişimi davası
- Yargıtay, soygun girişimi sırasında bir banka güvenlik görevlisinin öldürülmesiyle ilgili görülen davada yargılanan iki sanığın beraat kararını bozdu - Yerel mahkemede tekrar yargılanan iki sanığa müebbet ve 5'er yıl hapis cezası verildi

ADANA (AA) -  Adana'da soygun girişimi sırasında bir banka güvenlik görevlisinin öldürülmesiyle ilgili görülen davada haklarında verilen beraat kararları Yargıtay tarafından bozulan iki sanık, yeniden yargılamada müebbet ve 5'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Merkez Çukurova ilçesinde 2008 yılında meydana gelen olayla ilgili açılan ve yaklaşık 4 yıl süren davada yargılanan 15 sanığın beraat etmesiyle ilgili karar, başvuru üzerine Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nce görüşüldü.

Yargıtay, 13 sanığın beraatını onarken, sanıklardan Cihangir E. ve İshak A'nın beraatının "olay yerinde bulunduklarının sabit olduğunun anlaşılması, canlı ve fotoğraflardan teşhis edilmeleri" gerekçesiyle bozulmasına karar verdi. 

Bozma kararı sonrası Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen duruşmada, maktul Ekrem Biçer'in (28) yakınları ile avukatlar hazır bulunurken, tutuksuz yargılanan 2 sanık katılmadı.

Mahkeme heyeti, daha önce suçun sabit olmadığı gerekçesiyle haklarında beraat kararı verilen sanıklar Cihangir E. (29) ve İshak A'nın (30) cezalandırılmasına karar verdi. 

Heyet, iki sanığa "Fikir ve irade birliği içinde bir suçun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kasten öldürme ve nitelikli yağmaya teşebbüs" suçlarından müebbet ve 5'er yıl hapis cezası verirken, haklarında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

Merkez Çukurova ilçesi Turgut Özal Bulvarı'nda 17 Kasım 2008'de özel bir bankanın ATM cihazının önünde, güvenlik görevlisi Ekrem Biçer 3 soyguncunun silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Olayın ardından gözaltına alınıp, biri tutuklanan 15 sanık için "Nitelikli kasten adam öldürme ve öldürmeye teşebbüs, nitelikli yağma ve yağmaya teşebbüs" suçlarından 19 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Yaklaşık 4 yıl süren yargılama sonucunda tüm sanıklar, suçun sabit olmadığı gerekçesiyle beraat etmiş, banka yetkilileri ve maktulün babası Zekeriya Biçer (75) kararı temyiz etmişti.