Adana'daki yasa dışı dinleme davası

Adana'daki yasa dışı dinleme davası
Adana'daki yasa dışı dinleme davası
- Üst düzey bazı emniyet mensupları ve bürokratları yasa dışı dinledikleri iddia edilen 32 emniyet personeli, haklarında açılan davada hakim karşısına çıktı

ADANA (AA) - Adana'da, üst düzey bazı emniyet mensupları ve bürokratları yasa dışı dinledikleri iddia edilen, aralarında eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 32 polis hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuksuz sanıklardan 23'ü, 6 müşteki ile avukatlar hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, sanık ve müştekilerin kimlik tespitinin ardından, sanık avukatlarının, devletin gizli bilgilerinin görüşüleceği gerekçesiyle duruşmaya kapalı oturumda devam edilmesi talebini oy birliğiyle reddetti.

Sanık eski emniyet müdürü İsmail B, isnat edilen suçların hiçbir yasal dayanağı bulunmadığını, görevdeyken yaptıkları tüm işlemelerin yasaya uygun olduğunu savundu.

İddianamede, önleyici ve idari dinlemenin birbirine karıştırıldığını ileri süren İsmail B, önceleyici dinlemenin delil kabul edilmediğini ve bu konuda adli işlem yapılmadığını iddia etti.

Suçlamaları kabul etmeyen diğer sanıklar da tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti, duruşmaya katılmayan sanık ve müştekilerin sonraki celse hazır edilmeleri ve bazı eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Sanıklar hakkında, "İştirak halinde kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, iftira, suç uydurma, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi" suçlamasıyla mağdurların şikayeti üzerine Adana 1, 2, 5, 6, 7, 8 ve 9. Ağır Ceza mahkemelerinde de dava açılmıştı.