Adana'daki yasa dışı dinleme davası

Adana'daki yasa dışı dinleme davası
Adana'daki yasa dışı dinleme davası
- Üst düzey bazı emniyet görevlilerini ve bürokratları yasa dışı dinledikleri iddia edilen 32 emniyet personelinin yargılanmasına devam edildi

ADANA (AA) - Adana'da, üst düzey bazı emniyet mensuplarını ve bürokratları yasa dışı dinledikleri iddia edilen, aralarında eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 32 polis hakkında açılan davanın ikinci duruşması görüldü.

Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuksuz sanıklardan 9'u, 3 müşteki, 3 mağdur ile avukatlar hazır bulundu.

Duruşmada, önceki celseye katılmayan sanıklardan R.D. yazılı savunma verirken telefonları dinlendiği iddia edilen 3 mağdur, sanıklardan şikayetçi olmadı. Duruşmaya katılan müşteki emniyet mensupları ise davaya müdahil olmak istediklerini belirterek, sanıklardan şikayetçi oldu.

Mahkeme heyeti, bir önceki celsede Emniyet Genel Müdürlüğü ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından istenen belgelerin beklenmesi ve eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Sanıklar hakkında, "İştirak halinde kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, iftira, suç uydurma, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi" suçlamasıyla mağdurların şikayeti üzerine Adana 1, 2, 5, 6, 7, 8 ve 9. Ağır Ceza Mahkemelerinde de dava açılmıştı.