ADSİAD Başkanı Sönmez:

ADSİAD Başkanı Sönmez:
ADSİAD Başkanı Sönmez:
- "Bölge milletvekillerimizin, yatırımın artması için girişimlerde bulunmalarının yanı sıra yatırımcının önünü açacak çalışmalarda da etkin olmaları gerekiyor"

ADANA (AA) - Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) ve Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, bölge milletvekillerinin yatırımın artması için girişimlerde bulunmalarının yanı sıra yatırımcının önünü açacak çalışmalarda da etkin olmaları gerektiğini bildirdi.

Sönmez, yazılı açıklamasında, seçimlerin ardından TBMM'de görev alacak milletvekillerinden, kimsenin kişisel beklentisi olmaması gerektiğini belirtti.

Tüm siyasi liderlerden ve milletvekillerinden, artık yönlerini ekonomiye dönmelerini isteyen Sönmez, Türkiye 'nin önünde koalisyon seçeneği durduğunu, vatandaşların tercihini bu yönde kullandığını ifade etti.

Siyasi ve kısır çekişmelerin geride kalmasını, siyasilerin bir an önce uzlaşarak hükümet oluşturmalarını, ekonomide yaşanan daralmanın yerini büyümeye bırakmasını ümit ettiğini vurgulayan Sönmez, şunları kaydetti:

"Bölgemizde tüm stratejik avantajların doğru kullanımı, tarımın sanayiye entegrasyonunun sağlanması ile tıkanan Marmara Bölgesi yerine yatırım ve istihdamın Çukurova'ya yöneleceği gerçeğiyle hareket etmek durumundayız. Bölge milletvekillerimizin, yatırımın artması için girişimlerde bulunmalarının yanı sıra yatırımcının önünü açacak çalışmalarda da etkin olmaları gerekiyor. Adana ve Mersin'in gelişimi için sorunların çözümü konusunda birbirleriyle görüşmekten kaçınmasınlar. Milletvekilleri, Çukurova'nın daha çağdaş ve müreffeh bir seviyeye ulaşması için aynı masa etrafında toplanmayı ihmal etmemeliler. Parti ayrımı gözetmeksizin tüm bölge milletvekillerinin ortak dilde konuşacakları önemli sorunlar olduğunu düşünüyorum. Bölgemizin sorunlarının çözümü için milletvekillerimiz aynı dilde konuşabilmeli."

Milletvekillerinin birbirleriyle uyumunun Çukurova ekonomisine olumlu katkı yapacağına inandığına dikkati çeken Sönmez, bu anlamda milletvekillerine büyük görev düştüğünü, milletvekilleri, belediyeler, odalar, borsa, sivil toplum örgütleri ve kentin tüm bileşenleri ile Ankara merkezli lobi girişimlerine başlanması gerektiğini kaydetti.

Sönmez, Çukurova'nın yatırım açısından tıkanan Marmara Bölgesi'nin tek alternatifi olduğunu aktararak, şu ifadeleri kullandı:

"Adana ve Mersin'in birlikte kalkınması, bölgesel iş birliğinin hayata geçirilmesiyle mümkün olacaktır. Milletvekillerinin ve belediye başkanlarının bölgesel sorunların çözümüne yönelik girişimlerde bulunacağına inanmak istiyoruz. Siyasi ve kısır çekişmelerin geride kalmasını, ekonomide yaşanan daralmanın, yerini büyümeye bırakmasını ümit ediyoruz. Bölgemizde tüm stratejik avantajların doğru kullanımı, tarımın sanayiye entegrasyonunun sağlanması ile tıkanan Marmara Bölgesi yerine yatırım ve istihdamın Çukurova'ya yöneleceği gerçeğiyle hareket etmek durumundayız."