AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan:

AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan:
AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan:
- "Rusya'nın asıl amacı elinde bulundurduğu doğal gaz enerji tekelini kaybetmemek"

ADANA (AA) - AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, Rusya'nın Suriye'deki faliyetlerinin asıl amacının elinde bulundurduğu doğal gaz enerji tekelini kaybetmemek olduğunu belirtti.

Milletvekili Talip Küçükcan, katıldığı televizyon programında, Ortadoğu'da büyük bir rekabetin sürdüğünü, enerji kaynaklarının kontrolü için çaba sarf edildiğini, DAEŞ ile mücadeleye yeni ülkelerin katıldığını belirterek, dış müdahalelerin bölgesel sorunlara çözüm üretmediğini tam tersine daha da derinleştirdiğini ve karmaşıklaştırdığını söyledi.

Rusya ve İran'ın Ortadoğu'daki etkinliğini artırdığına işaret eden Küçükcan, "Özellikle İran ve Rusya'nın Suriye rejimine doğrudan ve dolaylı destekleri ile Esed korunmak ve güçlendirilmek isteniyor. Diğer yandan PYD'ye destek ile Türkiye'nin güvenlik riskini artıran gelişmeler yaşanıyor. DAEŞ ile mücadele adı altında yeni ittifaklar kuruluyor. Özellikle Suriye'de yaşanan gelişmeler üç yüz bin insanın hayatına mal olan ve 7-8 milyon kişinin mülteci olmasının nedeni rejimin değişmesini amaçlamıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bölgeden soyutlanmak istendiğini ifade eden Küçükcan, şunları kaydetti:

"Rusya'nın asıl amacı elinde bulundurduğu doğal gaz enerji tekelini kaybetmemek. Türkiye'yi enerji koridoru olma konusunda devre dışı bırakmak ve Doğu Akdeniz doğal gazını da kendi üzerinden dünyaya pazarlamak. Öte yandan AB ve ABD'ne Rusya eski gücüne geri dönüyor mesajı vermek."