AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, Adana'da

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, Adana'da
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, Adana'da
- Şentop: "Önümüzdeki seçim sadece Türkiye için değil, sadece AK Parti için değil bütün dünya için çok önemli. AK Parti'nin bu seçimde elde edeceği başarı, gerçekten Türkiye'ye atfedilen önemi ve Türkiye'nin itibarını yeniden masaya koyduracak, yeniden değerlendirilmesine sebep olacaktır"

ADANA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, "Önümüzdeki seçim sadece Türkiye için değil, sadece AK Parti için değil bütün dünya için çok önemli. AK Parti'nin bu seçimde elde edeceği başarı, gerçekten Türkiye'ye atfedilen önemi ve Türkiye'nin itibarını yeniden masaya koyduracak, yeniden değerlendirilmesine sebep olacaktır" dedi.

Şentop, partisinin Ramazanoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlediği Yüreğir Gençlik Kolları 4. Olağan Kongresi'nde, seçim çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Partilerinin gençlik ve kadın kollarının vatandaşla kurduğu sıcak temasın önemine değinen Şentop, "Gençlik ve kadın kollarımız her zaman olduğu gibi çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Anayasa'ya siyasi partilerin gençlik ve kadın kolları kuramayacağına dair açık bir hüküm konmuştu. 1995'e kadar Türkiye'de siyasi partiler resmen kadın ve gençlik kolları faaliyetlerini sürdüremiyorlardı" diye konuştu.

Şentop, 1980 darbesinin en önemli özelliğinin vatandaşı politika dışına itmek olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Amaçları siyaset dışı, siyasetten uzak bir toplum meydana getirmekti. Siyasi partilerin de gençlik ve kadın kollarını milletle temas noktası olarak gördükleri için yasaklamışlardı. Siyasi partiler resmi olmayan yollardan bu faaliyetlerini sürdürdüler. 1995'ten itibaren bu çalışmalar serbest bırakıldı. O bakımdan gençlik ve kadın kollarının siyasi parti teşkilatlarında çok daha özel, çok daha önemli bir yeri var."

Çok zor dönemlerden geçtiklerini ifade eden Şentop, "En temel meselemiz, bu devleti, milletin devleti olması meselesiydi" dedi.

Şentop, şöyle konuştu:

"Bu konuyla ilgili bazen eleştiriler görüyoruz. En son bir milletvekili arkadaşımızın atmış olduğu bir 'tweet' ile beraber ortaya çıktı. Yani bu 90 yıl meselesiyle ilgili. Türkiye'de Lozan Anlaşması ile beraber, Cumhuriyetin kuruluşuyla beraber benimsenen bir siyaset tarzı vardı. Hem Lozan'ı hem o dönemim dünya şartlarını iyi değerlendirelim. Osmanlı Devleti bakiyesi olarak bu topraklarda bir bağımsız devlet kurma mücadelesi yürütenler, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere o günün şartlarında bir bağımsız devlet kurdular. Temel mesele bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti idi. Türkiye'nin o tarihi birikiminin, tarihi bağlarının muhafaza edileceğine dair birçok açıklaması var kendilerinin. Bunu burada dile getiremeyeceğim. Gençlere söylüyorum, Gazi Mustafa Kemal'in Türkiye'nin etrafında, mesele Suriye'de bağımsızlık mücadelesi yürüten o zamanki Suriye halkından bazı liderlerle mektuplaşmaları var. Onlar yayınlandı. Açık olarak görebilirsiniz,  Atatürk 'ün mektuplaşmalarını okuyabilirsiniz. O günün şartları ve Türkiye tasavvurunu o şekilde göreceğiz."

- "Bu Türkiye'nin mimarları, gerçek aktörleri genç kardeşlerimizdir"

Şentop, devlet ile milletin bütünleştiği, bu devleti milletin devleti yapan bir siyasi iradenin Türkiye'nin yönetiminde olduğu siyasi tablonun önemini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Sadece Türkiye için değil, bütün İslam dünyası, bütün mazlum milletler, hatta batı dünyası için de böyle bir Türkiye çok önemli. Bu Türkiye'nin mimarları, gerçek aktörleri sizlersiniz, genç kardeşlerimiz. Onun için önümüzdeki dönemlerde, özellikle önümüzdeki seçim çok önemli. Önümüzdeki seçim sadece Türkiye için değil, sadece AK Parti için değil bütün dünya için çok önemli. AK Parti'nin bu seçimde elde edeceği başarı, gerçekten Türkiye'ye atfedilen önemi ve Türkiye'nin itibarını yeniden masaya koyduracak, yeniden değerlendirilmesine sebep olacaktır."

Kongreye, AK Parti Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Mehmet Şükrü Erdinç, Fatoş Gürkan ile AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, AK Parti Sivas Mileltvekili Hilmi Bilgin ve Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan da katıldı.