AK Parti'nin Adana mitingi

AK Parti'nin Adana mitingi
AK Parti'nin Adana mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (5) - "Evlenmek gibi güzel bir şey olunca, biz aracılık edersek, bunlar neden rahatsız oluyor? Çünkü onlar, gençleri anlamazlar, gençlere yürekleriyle bakmazlar. Onlar gençleri dağlara, ölüme gönderirler. Biz ise gençlere gelecek veririz" - "Türkiye'ye kim savaş açarsa, kardeşi kardeşe kırdırırsa hepsi kahrolacak, hepsini kahredeceğiz, ister DEAŞ ister PKK ister DHKP-C, aziz ülkemin güzel insanlarına saldıran kim olursa olsun en kudretli yumruğumuzla onlara hadlerini bildireceğiz"

ADANA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Evlenmek gibi güzel bir şey olunca, biz aracılık edersek, bunlar neden rahatsız oluyor? Çünkü onlar, gençleri anlamazlar, gençlere yürekleriyle bakmazlar. Onlar gençleri dağlara, ölüme gönderirler. Biz ise gençlere gelecek veririz" dedi.

Davutoğlu, partisinin İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, " Türkiye 'ye kim savaş açarsa, kardeşi kardeşe kırdırırsa hepsi kahrolacak, hepsini kahredeceğiz" ifadelerini kullandı.

Konuşmasını "İster DEAŞ ister PKK ister DHKP-C, aziz ülkemin güzel insanlarına saldıran kim olursa olsun en kudretli yumruğumuzla onlara hadlerini bildireceğiz ve kim olursa olsun bütün vatandaşlarımızı da bağrımıza basacağız" diyerek sürdüren Davutoğlu,  Ankara 'da yaşanan terör saldırısı sonrasında "karanlık odakların ülkeye karamsarlık hakim olsun diye felaket tellallığı" yaptığını ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, "Biz meydanlara çıktık, diğer liderler çekildi. Biz mertçe Anadolu'nun meydanlarına çıktık, paralel çete ile irtibatlı bir Twitter hesabı, 'meydanlarda bombalar patlayacak' diye sizleri, bizleri korkutmaya kalktı. Biz onlardan korkar mıyız? Biz meydanları bırakır mıyız? Bu toprakların her santimetresine sahip çıkmadan durur muyuz?" ifadelerini kullandı.

- Gençlere destek 

Okullarını bitiren gençlerin iş ve çalışma hayatında yanlarında olacaklarını belirten Davutoğlu, "Okul bittikten sonra iş ve çalışma hayatı başladığında yanınızda anneniz babanız kadar bizi göreceksiniz. Size anneniz ve babanızın verdiği güzel ahlakla bizi yanınızda bulacaksınız. İş arayan kardeşim, işbaşı eğitimlerine katılırsa, bir yerde iş bulursa devlet olarak 1 yıllık maaşını biz ödeyeceğiz. Adana sanayi şehri, iş adamlarımıza sesleniyorum, bu gençlerimize iş verin, 1 yıllık maaşını biz veriyoruz, size 1 kuruş masraf yok" diye konuştu.

Adanalıların öncü ve lider kişiler olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Elinde projesi olan gençlerimize devletin helal kaynaklarından 50 bin Türk lirası ilk sermayeyi veriyoruz. Geri ödeme yok, faiz zaten yok. Daha büyük projesi olan ve karşılıksız verilen 50 bin liranın yetmediğini dile getiren gençlere, 100 bin lira daha, bu da faizsiz. Etti mi, 150 bin lira. Git bununla işini kur. Genç derse ki 'ben ilk yıllarda vergi ödeyemem' sen yeter ki iş, güç sahibi ol. Vergi devletin hakkıysa gençlerden vergiyi kaldırmak da devletin kararı. Size 3 yıl vergi yok, sen yeter ki o işi kur, arkanda baban yoksa, şefkatiyle, merhametiyle devlet var" açıklamasında bulundu.

Seçim gezilerinde gençlere "Anne, babanız aracılık edemezse bana başvurabilirsiniz" dediği için eleştirildiğini hatırlatan Başbakan Davutoğlu, "Şimdi sırada evlilik var, biz her gencimizi kendi kızımız, kendi oğlumuz görürüz. Benden sizi üzecek bir söz duydunuz mu? Sizin onurunuza dokunacak bir söz duydunuz mu? Evlenmek gibi güzel bir şey olunca, biz aracılık edersek, bunlar neden rahatsız oluyor? Çünkü onlar, gençleri anlamazlar, gençlere yürekleriyle bakmazlar. Onlar gençleri dağlara, ölüme gönderirler. Biz ise gençlere gelecek veririz" ifadelerini kullandı.

Anne babaların çocuklarını evlendirmek için açtığı "çeyiz hesabı"nda biriken paranın yüzde 20'si kadar da evlenme yardımı yapılacağını kaydeden Davutoğlu, "Evlendikten sonra bir de ev almak gerekiyor. O zaman da ilk kez ev almak için biriktirilen her hesapta yüzde 25 peşinatın, yüzde 15'ini devlet olarak biz vereceğiz" dedi.

(Sürecek)