AKİB Koordinatör Başkanı Aymen:

AKİB Koordinatör Başkanı Aymen:
AKİB Koordinatör Başkanı Aymen:
- "AKİB olarak 50 milyar dolarlık 2023 hedefine ulaşmak için tüm dünya ülkelerini hedef pazar belirledik. Yeni dönemde ihracatı artırmak için kapı kapı dolaşacağız"

ADANA (AA) - Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen, 2023'te 50 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için, tüm dünya ülkelerini hedef pazar belirlediklerini, yeni dönemde ihracatı artırmak için kapı kapı dolaşacaklarını bildirdi.

Aymen, yazılı açıklamasında, bölgede en fazla ihracat yaptıkları yakın pazarlardaki sıkıntıları aşmak için olağanüstü çaba harcadıklarını, ancak söz konusu ülkelerin, kendi içinde yaşadığı sorunların ellerini, kollarını bağladığını belirtti.

8 ayrı birlik ve 6 bin üyesiyle 13 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan AKİB'in yerinde durmayacağını vurgulayan Aymen, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin 2023 yılında hedeflediği 500 milyar dolar ihracatın 50 milyar doları AKİB'in hedefi. Bölge olarak lojistik avantaja sahip olduğumuz ve birçok ayrı sektörde bölge ihracatımızın pazar hakimi olduğu Suriye , Irak, Rusya, Ukrayna, Mısır ve Libya gibi ülkelerde yaşanan jeopolitik risklerin, üyemiz üzerinde yarattığı tahribatlar giderek artıyor. Sıkıntıları aşmak için devletin de desteğiyle elimizden geleni yapıyoruz, ancak bir yere varınca tıkanıyoruz. Pazarların yeniden canlanması için bu ülkelerin kendi içindeki sorunlarını çözmesini beklemek zorundayız.

Çarkların durmaması için bizim bekleme lüksümüz yok. Bizim, bu ülkedeki siyasi karışıklıkların düzelmesi için dua etmekten başka yapacak çok işimiz var. AKİB olarak 50 milyar dolarlık 2023 hedefine ulaşmak için tüm dünya ülkelerini hedef pazar olarak belirledik. Yeni dönemde ihracatı artırmak için kapı kapı dolaşacağız. Bu dönemde İskandinav ülkeleri, Fas, Cezayir, Irak, Güney Kore, Hindistan, Suudi Arabistan gibi ülkelere yapacağımız ticaret heyetlerinin programını şimdiden kesinleştirdik. Diğer potansiyel ülkeler için de araştırma ve çalışmalarımız devam ediyor."

- "Bölgemize yüksek katma değerli yatırım çekmek için çalışacağız"

Aymen, ihracatı artırmak için öncelikle bölgede yüksek katma değerli ihracata odaklanmak ve inovasyon açığını kapatmak için çalışacaklarını vurgulayarak, "Bu bağlamda, TİM'in önderliğinde yapılan Anadolu İnovasyan Toplantılarının Mersin ayağını düzenlemek için çalışmalar yapacağız. AKİB olarak her yıl düzenlediğimiz milli katılım fuarlarımızı da artırarak devam ettireceğiz" dedi.