Alman yatırımcılara Çukurova'yı tanıtacak

Alman yatırımcılara Çukurova'yı tanıtacak
Alman yatırımcılara Çukurova'yı tanıtacak
- Alman Ticaret ve Yatırım Ajansı Türkiye Temsilcisi Bağoğlu: - "Amacımız, Alman iş dünyasını Türkiye'deki yatırım fırsatları hakkında bilgilendirmek"

ADANA (AA) - Alman Ticaret ve Yatırım Ajansı (Germany Trade and İnvest) Türkiye Temsilcisi Necip Bağoğlu, Türkiye ve Almanya'da bir çok yatırım fırsatı bulunduğunu belirterek, "Amacımız, Alman iş dünyasını Türkiye'deki yatırım fırsatları hakkında bilgilendirmek" dedi.

Bağoğlu, AA muhabirine, Türkiye'deki yatırım fırsatları hakkında Alman iş dünyasını bilgilendirmek için Çukurova bölgesinde kent ziyaretleri yaptığını belirtti.

Türkiye'de 45 bin civarında yabancı şirket bulunduğuna dikkati çeken Bağoğlu, "Almanya 6 bin 300'e yakın şirket sayısı ile yabancı yatırımcılar arasında birinci sırada yer almakta.  İstanbul 'da bizim Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odamız var. Bunun görevi Alman-Türk iş adamları arasındaki müşterek fırsatları değerlendirmek. Amacımız, Alman iş dünyasını Türkiye'deki yatırım fırsatları hakkında bilgilendirmek. Almanya'da yatırım yapmak isteyen Türk iş adamları İstanbul'daki, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası'yla irtibata geçip detaylı bilgi alabilirler'' dedi.

Bağoğlu, Almanya'nın federal bir ülke olduğunu, yatırım yapmak isteyenlerin  Ekonomi Bakanlığı kanalıyla eyaletlerdeki ticaret odalarına yönlendirildiğini ve uygun iş fırsatları hakkında bilgilendirildiğini dile getirdi.

Almanya'nın teknoloji ülkesi olmasından dolayı bir çok fırsat sunduğunu vurgulayan Bağoğlu, ''Almanya ucuz işçilikle yatırım yapılacak bir yer değil. Alman işçiliği ve teknolojisinden yararlanıp burada bir fabrika kurma fırsatı da bulunabilir. Sektöre göre farklı imkan ve fırsatlar var buna karar verecek olan şirketin kendisidir'' ifadelerini kullandı.

Eski Almanya Adana Fahri Konsolosu ve Akdeniz Türk Alman İşadamları Derneği Onursal Başkanı Teyfik Kısacık ise bölgeye yapılacak yatırımlarına önemine işaret ederek, "Konuya artık Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye olarak bakmak gerekir. Bağoğlu, burada edindiği bilgi ve izlenimleri Almanya'daki ekonomi bakanlığına ve Alman Ticaret ve Sanayi Odalarına aktardığı zaman bölgede yatırım ve işbirliği adına güzel gelişmeler olacak diye düşünüyorum" diye konuştu.