"Altın Koza"nın açılış ve kapanış törenleri iptal edildi

"Altın Koza"nın açılış ve kapanış törenleri iptal edildi
"Altın Koza"nın açılış ve kapanış törenleri iptal edildi
- Adana'da bu yıl 22'ncisi düzenlenecek Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nin açılış ve kapanış programları, şehit haberleri nedeniyle yapılmayacak

ADANA (AA) - Adana'da bu yıl 22'ncisi düzenlenecek Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nin açılış ve kapanış programları, şehit haberleri nedeniyle iptal edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde hem şiddeti artan hem de hedef kitlesi genişleyen terör olaylarının Türk milleti üzerindeki etkisinin, Dağlıca ve Iğdır'daki saldırı sonrası tahammülü mümkün olmayan boyuta taşındığını belirtti.

Böylesi infial ve yas ortamında festival konser ve törenlerinin yapılamayacağını ifade eden Sözlü, "Hazırlıklarına heyecan ve iyi niyetlerle başladığımız Uluslararası Altın Koza Film Festivali için sanat çevrelerinin bir nevi 'vizyon atölyesi' olarak değerlendirebileceği dolu bir program öngörüyorduk. Ancak son olarak Dağlıca ve Iğdır'da uğradığımız kalleş saldırı ve aldığımız yürek dağlayıcı şehit haberleri, Adana ile bütünleşen festival için duyduğumuz coşku ve heyecandan geriye tarifsiz bir burukluk bıraktı" ifadelerini kullandı.

Bu koşullarda festivalin geleneksel açılış ve kapanış törenlerini, konserleri iptal etmeye karar verdiklerini bildiren Sözlü, şunları kaydetti:

"Bu yıl Uluslararası Altın Koza Film Festivali sadece sinema boyutuyla, dar kapsamlı olarak, tören ve konserlere yer verilmeksizin devam edecek. Her yıl düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film, Ulusal Öğrenci Filmleri ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film yarışmaları ile bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek 'Adana' konulu Uzun Metraj Senaryo Yarışması sonuçları, jüri üyelerimizin değerlendirmeleri sonucu basın yoluyla ilan edilecek. 

Bu vesileyle, PKK terör örgütünün devletimizin varlığı ve evlatlarımızın canına kasteden alçak saldırılarını bir kez daha kınıyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet, gözyaşı kurumayan, ağlayan analarımız başta olmak üzere ateş düşen bütün ocaklarımıza sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun."

- Eğlence yerlerindeki programlara ara verildi   

Adana'da faaliyet gösteren eğlence yerlerinde, son günlerde artan terör olayları nedeniyle programlara ara verildi.

Adana Çukurova Eğlence Yerleri Derneği Başkanı Feridun Özkan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye 'nin zor bir süreçten geçtiğini, eğlence sektöründe de terör olayları dolayısıyla moral bozukluğu yaşandığını belirtti.

Kentteki eğlence yerlerinde, yaşanan terör saldırıları nedeniyle müzik yayınlarının durdurulduğunu bildiren Özkan, "Bazı üyelerimiz ise yerlerini bir gün süreyle kapattı. Ülkemizde silahların susmasını, barışın gelmesini ve annelerin artık ağlamamasını istiyoruz. Birbirine sıkı sıkıya bağlı halkımızın her yeni sabaha gözyaşlarıyla uyanması yüreklerimizi dağlıyor" ifadelerini kullandı.