Anavarza Antik Kenti kazıları

Anavarza Antik Kenti kazıları
Anavarza Antik Kenti kazıları
ADANA (AA) - Kozan Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, kazı çalışmaları devam eden Anavarza Antik Kenti'ni ziyaret etti.Belediyeden yapılan...

ADANA (AA) - Kozan Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, kazı çalışmaları devam eden Anavarza Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Kozan'a bağlı Dilekkaya Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve Türkiye'nin en önemli antik kentlerinden birisi olan Anavarza Antik Kentindeki kazı çalışmalarını yerinde incelemek için bölgeye giden konsey üyeleri, kazı ekibinin başkanlığını da yapan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen'den bilgi aldı.

Gülşen, kazı ekibinde çalışanların yöre halkından tercih edildiğini ve tamamının Kozanlılardan oluştuğunu kaydetti.

Devam eden çalışmalarda çok önemli verilere ulaştıklarını belirten Gülşen, kazı ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Anavarza Antik Kenti'nin sadece Kozan'a değil ülke turizmine önemli ölçüde katkı sağlayacağını ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen şöyle devam etti:

''Bugüne kadar ne Efes'te ne Bergama'da ne de Roma İmparatorluğunun merkezi olan İtalya'da böylesine görkemli ve anıtsal bir kent kapısına rastlanmadı. 10 metre yüksekliğindeki Anavarza kapısı bu özelliği ile dünyadaki en anıtsal ve görkemli zafer takıdır. Bu kapıdan girdikten sonra 34 metre genişliğinde ve ilk belirlemelere göre 2 bin 700 metre uzunluğundaki dünyanın ilk duble yolu ortaya çıkartıldı. Antik dönemde böyle bir caddenin başka bir örneği bulunmuyor. Ayrıca bu yolların kenarlarında her 2,15 metrede bir olmak üzere toplam iki bin 500 civarında sütun bulunuyor. Temizlik çalışmaları sırasında bu caddeyi diklemesine kesen iki ayrı sütunlu cadde daha ortaya çıkarıldı. Caddelerin tamamında yaklaşık 5 bin civarında sütun bulunuyor. Bugün Ortadoğu ve Avrupa'daki en büyük antik kentlerde bile birkaç yüz sütun bulunurken ve bu bir zenginlik sayılırken, Anavarza'da 5 bin civarında sütun olduğunu görüyoruz. Buradan bir kez daha anlıyoruz ki Anavarza zannedilenden çok daha büyük ve zengin bir antik kent. Anavarza Kozan başta olmak üzere Adana'nın ve tüm Türkiye'nin geçmişi değil geleceği olacaktır. Anavarza'yı kazmak ve ortaya çıkarmak yeterli değil onu el birliği ile korumak gerekiyor.''

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Çukurova Üniversitesi, Adana Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Adana Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'nün katkı ve çalışmaları kapsamında, anıtsal giriş kapısı, sütunlu ve duble antik cadde, kiliseler, hamamlar, stadyum, amfi tiyatro, tiyatro, sur ve savunma sistemleri, su yolları, meclis binası, Belediye binası, anıtsal mezarlar ve tapınaklar olmak üzere bir çok alanda kazı, araştırma ve değerlendirme çalışmaları devam ettiği bildirildi.

Ziyarete Kozan Belediyesi Başkan Yardımcıları Mustafa Duru ve Yaşar Şenöz'ün yanı sıra, Kent Konseyi Başkanı Ömer Faruk Kaymaz ile yürütme kurulu üyeleri katıldı.