Anayasa Mahkemesi'nin "imam nikahı" kararı

Anayasa Mahkemesi'nin "imam nikahı" kararı
Anayasa Mahkemesi'nin "imam nikahı" kararı
ADANA (AA) - Cumhuriyet Kadınları Derneği Adana Şubesi üyeleri Anayasa Mahkemesi'nin, resmi nikah olmaksızın dini nikah kıyan imam ve çiftlere hapis...

ADANA (AA) - Cumhuriyet Kadınları Derneği Adana Şubesi üyeleri Anayasa Mahkemesi'nin, resmi nikah olmaksızın dini nikah kıyan imam ve çiftlere hapis cezası öngören düzenlemeyi iptal etmesine tepki gösterdi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Seyhan Şubesi Başkanı Nazlı Akbulut, İnönü Parkı'nda düzenledikleri basın açıklamasında, en güvenilecek hukuk kurumu olması gereken yüksek mahkemenin kadınları ve çocukları haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı koruyan yasayı iptal etmesinin kadın ve çocuk haklarına aykırı olduğunu ileri sürdü.

Türkiye 'de ''çocuk gelinler'' diye adlandırılan erken yaş evliliklerinin görülme oranının çok yüksek olduğunu vurgulayan Akbulut, ''Türkiye'de her üç gelinden biri çocuktur. Söz konusu yasa çocuk istismarını ve bu evlilikleri bir nebze engelleyen bir düzenlemeydi. Bu engel kaldırıldığına göre çocuk evliliklerinde patlamalar yaşanacaktır'' diye konuştu.

Akbulut, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararını kabul edilemez bulduklarını ve iptali için ulusal ve uluslararası her platformda mücadelede edeceklerini söyledi.

Basın açıklamasına, Adana Barosu ve Eğitim - İş Sendikası üyeleri de destek verdi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  YAŞ

  ,

  Anayasa

  ,

  Çocuk

  ,

  Kadın

  ,

  İmam

  ,

  hapis

  ,

  hukuk

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  Resmi

  ,

  Karşı