Ankara'daki terör saldırılarına tepkiler

Ankara'daki terör saldırılarına tepkiler
Ankara'daki terör saldırılarına tepkiler
- Saldırı Adana ve Hatay'da protesto edildi

ADANA/HATAY (AA) - Ankara 'daki terör saldırısı, Adana ve Hatay'da protesto edildi.

Adana'nın merkez Seyhan ilçesindeki İstasyon Meydanı'nda toplanan grup, Ankara'daki terör saldırısını protesto etti. Saldırıda hayatını kaybeden üniversite öğrencisi 23 yaşındaki Dilan Sarıkaya'nın naaşı, cenaze aracıyla grubun bulunduğu meydana getirildi.

Dilan Sarıkaya'nın fotoğrafını cenaze aracının önüne yapıştıran grup, daha sonra fotoğrafın çevresini karanfillerle donattı. 

Hayatını kaybeden Sarıkaya'nın arkadaşları, baba Ali İzzet Sarıkaya'ya sarılarak acısını paylaştı. 

Burada konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, "Acımız büyük. Dilan kardeşimizle birlikte Adana'dan giden 9 yoldaşımızı kaybettik. Kaybettiklerimizin anılarını yaşatarak, onların bıraktığı yerden mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi. 

Grup, saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin okunmasının ardından, "İnadına özgürlük, inadına barış" şeklinde slogan atarak olaysız şekilde meydandan ayrıldı.

- Hatay'da oturma eylemi

Hatay'da ise bir grup, Saray Caddesi'nde bulunan Eğitim-Sen binası önünde toplandı. Grup, ellerinde Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıyarak Ulus Alanı'na kadar sloganlar atarak yürüdü.

Bombalı saldırıda hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunulduktan sonra grup adına açıklama yapan Duygu Şahlar, Ankara'da terör saldırısında Hatay'dan iki arkadaşlarını kaybettiklerini belirtti.

Barış dileğiyle yola çıkan ve bu uğurda hayatını kaybeden arkadaşlarının üzüntüsü içinde olduklarını ifade eden Şahlar, saldırıyı gerçekleştirenlerden hesabın sorulacağını kaydetti.

Grup 10 dakika süren oturma eyleminde bulunduktan sonra olaysız dağıldı.

Öte yandan CHP Hatay Gençlik Kolları üyeleri,  parti il başkanlığı önünde toplanarak Ankara'daki terör saldırısını protesto etti.

CHP Hatay Gençlik Kolları Başkanı Ümit Kutlu, yaptığı basın açıklamasında, hafızalardan bir daha hiç silinmeyecek ülkenin yaşadığı en büyük terör olayında 95 canı kaybetmenin tarif edilemez acısı ve üzüntüsü içinde olduklarını belirtti.

Kutlu, dün mitinge katılmak üzere Hatay'dan giden gençlik kolları üyelerinin patlama esnasında uzakta oldukları için yara almadan kurtulduklarını ancak CHP Malatya Gençlik Kolları üyesi 11 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Yaşanan acının asla hafızalardan silinmeyeceğini belirten Kutlu, ''Her zaman ve her şeye rağmen 'inadına barış ve kardeşlik' diye haykırmaya devam edeceğiz. Yaşanan bu katliamı lanetliyor, bir daha böyle acılar yaşamamak için halkların birbirine sımsıkı sarılması ve kenetlenmesi gerektiğine inanıyoruz'' dedi.