Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 92. yıl dönümü

Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 92. yıl dönümü
Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 92. yıl dönümü
- Yıl dönümü töreninde, Atatürk'ün 15 Mart 1923'te trenle Adana'ya gelişi canlandırıldı

ADANA (AA) - Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün Adana'ya gelişinin 92. yıl dönümü törenle kutlandı.

Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Vali Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Satı Bahadır Köse, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar, Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Adana Tren Garı'na kadar yürüdü.

Buradaki törende, Atatürk'ün 15 Mart 1923'te trenle Adana'ya gelişi canlandırıldı. Trenden inen bir gazi, Vali Büyük'e Türk bayrağı verdi.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, İstasyon Meydanı'nda devam eden törendeki konuşmasında, Atatürk'ün kente gelişinin yıl dönümünü büyük onur ve gururla kutladıklarını söyledi.

Atatürk'ün, kurtuluş mücadelesini başlatmaya Adana'da, Adanalılardan aldığı güçle karar verdiğini vurgulayan Akyürek, şunları kaydetti:

"Atatürk, ikisi Kurtuluş Savaşı öncesi olmak üzere Adana'yı 9 kez ziyaret etmiştir. Atatürk, 15 Mart 1923'te Adana'ya geldiğinde söylediği, 'Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur' sözü, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında kentimizin taşıdığı önemi vurgulaması açısından tarihi önem taşımaktadır ve bizleri gururlandırmaktadır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 9 kez Adana'ya gelmesi, onun Adana'ya verdiği önemi ortaya koymaktadır."

Öğrencilerin şiir okuması ve Adana Büyükşehir Belediyesi halk oyunu ekibinin gösterileriyle devam eden törene, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ile diğer ilgililer ve vatandaşlar katıldı.