Avukatlar Haftası

Avukatlar Haftası
Avukatlar Haftası
- Adana Barosu tarafından meslekte 25 yılını dolduran avukatlara plaket verildi

ADANA (AA) - Adana Barosu tarafından meslekte 25 yılını dolduran avukatlara plaket verildi.

Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Avukatlar Haftası dolayısıyla adliye içerisindeki Mahmut Esat Bozkurt Salonu'nda düzenlenen etkinlikte,  İstanbul Adliyesi'ndeki terör saldırısında şehit olan savcı Mehmet Selim Kiraz'a, Allah'tan rahmet, yargı camiasına da başsağlığı diledi.

Çıtırık, olayın sorumlularını belirleme yerine avukatlık mesleğinin sorumlu olarak gösterildiğini iddia ederek, şunları kaydetti:

"Avukatların bir günah keçisi olarak ilan edilmesini ve bunu ilan eden zihniyeti bir kez daha kınıyorum. Avukatlık mesleği, yargının kurucu unsularından olup savunmayı serbestçe temsil eden bir meslek olduğunu gibi avukatlar adliyenin giriş çıkışından ve güvenlik sorunundan sorumlu değildir. Bu sorumluluk kimlere verilmişse öncelikle bu sorumlular üzerinden gerekli soruşturmar başlatılmalıdır. Eğer ulaşılabilmiş kanıtlar içerisinde mesleğe yönelmiş bir şey varsa bunun ortaya koyulması gerekmektedir."

Yargının sorunlarının her geçen gün arttığını savunan Çıtırık, " Türkiye 'de yargı artık görevini yapamaz hale gelmiştir" dedi.

Çıtırık, konuşmasının ardından meslekte 25 yılını dolduran avukatlara plaket ve çeşitli hediyeler verdi.