Babasına yardım ederken "usta" oldu

Babasına yardım ederken "usta" oldu
Babasına yardım ederken "usta" oldu
- Adana'da ayakkabı tamirciliği yapan 44 yaşındaki Özkan, babasından devraldığı mesleği 34 yıldır sürdürüyor

ADANA (AA) - Adana'da ayakkabı tamiri yapan 44 yaşındaki Emin Özkan, babasının hastalığı nedeniyle 10 yaşında gittiği dükkanda öğrendiği mesleği devam ettiriyor.

Kent merkezinde işyeri bulunan Özkan, AA muhabirine, ?babasının böbrek yetmezliği rahatsızlığı yüzünden okuldan arta kalan zamanlarda babasına yardım ederken bu işi öğrendiğini söyledi.

Çocuklukta oyun oynamadan meslek öğrenmeye başladığını anlatan Özkan, "Babama asla kızgın değilim.Belki çoçukluğumu oyun oynayarak geçirmedim ama elimde çok şükür bir mesleğim var.Eskiden bu gibi meslekler baba ya da yakın bir akrabanın kuyruğunda pişerek öğrenilirdi.Şimdi o anlayış maalesef kayboldu.Çocuklar artık babanın mesleğine riayet etmiyor.Bu yüzden ayakkabıcılık mesleğinde olduğu gibi değişik bazı meslek gruplarında kısırlık yaşanıyor'' diye konuştu.

Özkan, sara hastası olmasına rağmen ilk günkü özen ve disiplinle dükkanını açtığını, bayram ve taziye günleri hariç dükkanının açık olduğunu kaydetti.

- ''20 yıldır çırak arıyorum''

Ayakkabı ustalığının bir zamanlar çok revaçta bir meslek olduğunu, artık bu mesleğin kaybolmaya yüz tutuğunu ifade eden Özkan, şunları söyledi:

''Artık kent merkezinde ve mahalle kenarlarında bir kaç meslek erbabı kaldı.Bunlar da giderse ayakkabı tamirciliği bitecek. Dile kolay ben yaklaşık 20 yıldır çırak arıyorum yetiştirmek için fakat o çırak henüz gelmedi. İlerde ne olur bilmem ama benim pek umudum kalmadı. Bir taraftan çırak bulunmadığı gibi tamirlik ayakkabı eskiye nazaren azalmış durumda. Bu azalışın diğer sebebi de günümüzde kullandığımız ayakkabıların tamamına yakınının fabrika çıkışlı olması. Yani seri üretim şeklinde üretilen ayakkabılar hem ucuz hem kalitesiz. Çabuk eskidiği için vatandaş çöpe atıyor ve diğer ay hemen yenisini alıyor.'