Bakanlar Işık ve Yıldız, Adana'da

Bakanlar Işık ve Yıldız, Adana'da
Bakanlar Işık ve Yıldız, Adana'da
- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sayın Kılıçdaroğlu, 'Anadolu'nun ortasına şehir kuracağım' hayali kurmak yerine 'Adana'yı, Ceyhan'ı, bu bölgeyi bir lojistik, üretim merkezi haline getireceğim' deseydi zannediyorum çok daha ayağı yere basan bir proje olacaktı" - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Bütün siyasi istikrara yapılan vurguyla beraber yatırımcıların önünü daha açacak, daha fazla fayda sağlayacak bir yapılanmayı inşallah burada kuruyoruz"

ADANA (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun, "Anadolu'nun ortasına şehir kuracağım" sözüyle ilgili, "Bunun yerine 'Adana'yı, Ceyhan'ı, bu bölgeyi bir lojistik, üretim merkezi haline getireceğim' deseydi zannediyorum çok daha ayağı yere basan bir proje olacaktı" dedi.

Bakan Işık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Adana'da bir restoranda, sanayi ve ticaret odalarının yöneticileri, sanayici ve iş adamları ile bir araya geldi.

Işık, basına kapalı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Adana'nın Türkiye'nin en önemli tarım kentinin yanında sanayi açısından da en öne çıkan illerinden olduğunu belirtti.

Adana'da 1924'te 17 fabrika bulunduğunu, kentin sanayi geçmişinin cumhuriyet öncesine dayandığını anlatan Işık, coğrafi avantajı sayesinde de Türkiye'nin en önemli sanayi şehirlerinden biri olma özelliğinin hiç kaybolmayacağını kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun açıkladı "Anadolu'da Mega Kent Projesi"ne değinen Işık, şunları söyledi:

"Sayın Kılıçdaroğlu, 'Anadolu'nun ortasına şehir kuracağım' hayali kurmak yerine 'Adana'yı, Ceyhan'ı, bu bölgeyi bir lojistik, üretim merkezi haline getireceğim' deseydi zannediyorum çok daha ayağı yere basan bir proje olacaktı. Bizim hedefimiz Adana, Ceyhan ve bu bölgeyi Türkiye'nin önemli üretim ve lojistik bölgelerinden biri haline getirmek. Bu açıdan da Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'ni önemsiyoruz."

Ceyhan'da söz konusu bölgeyle ilgili 2007 yılında alınan kararın ardından hızla kamulaştırma işlemine geçildiğini ifade eden Işık, kamulaştırma için bugüne kadar 22 milyon liradan fazla ödenek harcadıklarını ancak yargıda çok uzun süre bekleyen dosyalar sebebiyle maalesef arzu ettikleri hızda mesafe alamadıklarını belirtti.

Işık, "İnşallah önümüzdeki süreçte yargı kararlarını da dikkate alarak en hızlı şekilde bu sorunları çözeceğiz. Bölgeyi hayata geçirip, burada yatırımcılarımıza yer tahsis edeceğiz. Bir an önce üretimin başlaması için belediye başkanları, 7 Haziran'da inanıyoruz ki Adana, partimize güçlü bir destek verecek. Seçilecek tüm milletvekili arkadaşlarımızla bu konuyu en kısa sürede üretim noktasına getireceğiz" dedi.

Adana'ya yakışan büyüklükte ve fonksiyonda bir bilim merkezi kazandırmak istediklerini de aktaran Işık, bu konuda özellikle Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.

Işık, "Büyükşehir Belediyesi, 'ben bu işlerle ilgilenmem' derse de o zaman mevzuatı zorlayıp, Yüreğir Belediyesi ile bunu kazandırma arzumuzu hayata geçireceğiz" diye konuştu.

İşlevini yitirmiş küçük sanayi siteleri ve atölyeleri, "yeşil sanayi sitesi" konseptiyle şehir dışına taşıyacaklarını belirten Işık, bu kapsamda ayakkabı ve konfeksiyon alanında iki sanayi sitesini Adana'ya kazandırmak istediklerini vurguladı.

- Adana'da nükleer teknoloji üretimi

Bakan Işık, yüksek teknolojili ürünlere 5. bölge desteği verdiklerini, bu üretimlerin OSB'de yapılması halinde 6. bölge teşviki sağlandığını anımsattı.

Adana'da yüksek teknolojili ürünlerin üretimi konusunda bir çaba içerisine gireceklerini ifade eden Işık, "Nükleer teknolojinin Adana'da üretilen bir teknoloji olması ki burada teşvik de var. Mersin'de kurulacak santralin 510 bin parçaya herhalde ihtiyacı var. Bu santralin imalatının önemli bir kısmını biz bu bölgede yapabiliriz" dedi.

Hükümetlerinin Ar-Ge ve inovasyona çok büyük destek verdiğine dikkati çeken Işık, "Türkiye'nin artık Çin ile rekabet eden bir ülke değil, Almanya, İtalya, Fransa ile rekabet eden bir ülke konumuna yükselmesi için gayret ediyoruz. Aynı gayreti sanayicilerimizden ve üniversitedeki hocalarımızdan da bekliyoruz" diye konuştu.

- İstikrar vurgusu

Adana'nın 7 Haziran'da, Türkiye'nin istikrarını güçlendirerek devam ettirmesine destek vereceğine inandığını belirten Işık, şunları kaydetti:

"Türkiye, istikrarını sürdürürse hakikaten her dönemde hızlı büyüyor ama istikrarda bir bozulma olursa maalesef patinaj yapmaya, hatta geri gitmeye başlıyor. Bu da bizim yıllarımızı çalıyor. 1960'larda açlık çeken Güney Kore, bugün dünyanın en iyi ekonomilerinden birine sahipken o zamanlarda Güney Kore'ye göre çok daha iyi seviyede olan Türkiye, bugün Güney Kore'nin milli gelirinin üçte biri kadar milli gelire sahip. Tüm bunları değerlendirdiğimiz zaman sihirli kelime, kim ne derse desin istikrar, istikrar, istikrar."

- Yeni iş fırsatlarının oluşturulması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da kentin tüm kamu ve özel sektör temsilcileri, şehrin dinamiklerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Toplantının Adana'da özellikle yeni iş fırsatları oluşturulması açısından verimli geçtiğini vurgulayan Yıldız, çıkan sonuçların her iki bakanlık tarafından dikkatle takip edileceğini kaydetti.

Adana'nın denize kıyısı, ülkenin iç bölgeleri ile bağlantı yolları ile yurtdışına açılma imkanı gibi birçok bölgeye göre farklı coğrafi avantajlara sahip olduğunu anlatan Yıldız, şunları söyledi:

"Ceyhan'da rafineri kurulmasından tutun ki bir çok enerji yatırımlarına varıncaya kadar bunlar toplantıda değerlendirildi. Özellikle tükettiğinden daha fazla üreten Adana ilimizde 5 bin 200 megavatlık kurulu gücümüz var, 2 bin 500 megavatlık tüketim var. Yani üretilen enerji ile alakalı yükünü kaldıran şehirlerimizden bir tanesi. O yüzden bütün siyasi istikrara yapılan vurguyla beraber yatırımcıların önünü daha açacak daha fazla fayda sağlayacak bir yapılanmayı inşallah burada kuruyoruz."

- AK Parti  Adana milletvekili adayı Demir'in bıçaklı saldırıya uğraması

Gazetecilerin, Aladağ ilçesinde AK Parti 12. sıra milletvekili adayı Ramazan Demir'i bıçakla yaralayan iki zanlıdan birinin, Adana Büyükşehir Belediyesi'nde çalıştığının söylendiğini belirtmesi üzerine Yıldız, bu tür bilgilendirmelerin bir disiplin dahilinde yapılması gerektiğini ifade ederek, Vali Mustafa Büyük'e vereceği yeni bir bilgi olup olmadığını sordu.

Vali Büyük'ün yeni bilgi olmadığını söylemesi üzerine Yıldız, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın Demir'in sağlık durumu ile ilgili bilgi verebileceğini kaydetti.

Ünüvar da Demir'in elinde, omzunda ve kaburgalarında 3 bıçak yarası bulunduğunu aktardı.

Demir'in, el ve omzundaki kesilerin dikildiğini, yaşanan hafif bir solunum sıkıntısına dair küçük bir cerrahi işlemin yapıldığını ifade eden Ünüvar, "Dün geceyi yoğun bakımda geçirdi. Sabah durumu gayet iyiydi. Şimdi odaya alındı. Birkaç gün de odada tedavisi devam edecek. Şu an itibariyle sağlık durumu iyi hamdolsun. Birkaç güne de tekrar ayağa kalkıp, aramıza katılmasını bekliyoruz" dedi.