Balcalı Hastanesi'nde aynı gün 4 organ nakli

Balcalı Hastanesi'nde aynı gün 4 organ nakli
Balcalı Hastanesi'nde aynı gün 4 organ nakli
ADANA (AA) - Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde üçü kadavradan biri canlıdan olmak üzere aynı günde dört...

ADANA (AA) -  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde üçü kadavradan biri canlıdan olmak üzere aynı günde dört nakil birden gerçekleştirildiği bildirildi. 

Çukurova Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organlarının bağışlamasıyla harekete geçen Balcalı Hastanesi Organ Nakil Merkezi'nden Prof. Dr. Uğur Erken ve Prof. Dr. Erkan Demir aynı gün içerisinde iki hastaya böbrek nakli gerçekleştirdi.

Bağışlanan iki böbrekten biri yaklaşık 6 yıldır nakil bekleyen Kadir Gök'e diğeri de 5 yıldır bekleyen Aysel Aydoğdu'ya (23) nakledildi.

Aynı gün içerisinde ''Wilson Sirozu'' nedeniyle 4 yıldır organ bekleyen Bekir Bahar'a da (46) Yard. Doç. Dr. Abdullah Ülkü ve Yard. Doç Dr. Tolga Akçam tarafından karaciğer nakli gerçekleştirildi.

Ayrıca gün içinde Necip Dalkıran'a (22) da annesinden alınan böbrek nakledildi.

Başarılı geçen nakillerin ardından hastaların taburcu edildiği belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Uğur Erken, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, aynı günde yaptıkları başarılı 4 nakille hastanelerinin bu konuda geldiği seviyeyi ortaya koyduğunu ifade etti.

Organ nakli konusunda en büyük payın organları bağışlayan aileye ait olduğunu belirten Erken, bir kişinin organlarıyla bir çok kişinin yeni bir yaşama merhaba dediğini kaydetti.

Organ Nakil Merkezi Karaciğer Nakli Sorumlusu Yard. Doç. Dr. Abdullah Ülkü ise uygun donör çıkması durumunda merkezin çok hızlı hareket ettiğini ve aynı gün içerisinde birden fazla nakil gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olduklarını ifade etti.