Bayırbucak Türkmenlerine yardım

Bayırbucak Türkmenlerine yardım
Bayırbucak Türkmenlerine yardım
- MHP Adana İl Başkanlığı Türkmenlere iki tır insani yardım gönderdi - Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yardım kampanyası başlatıldı - Hatay Valiliği koordinesinde Türkiye'nin farklı illerinden gelen yardımlar Bayırbucak bölgesindekilere ulaştırıldı

ADANA (AA) - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanlığı, Bayırbucak Türkmenlerine biri içme suyu olmak üzere iki tır yardım gönderdi.

MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, yazılı açıklamasında, Türkmenlere yardım çağrısına Adanalı vatandaşların kayıtsız kalmadığını, kışlık giysi, ayakkabı, bot, yatak, yorgan, battaniye, çocuk bezi, çocuk giysileri, soba, gıda gibi değişik ihtiyaç malzemeleri toplandığını belirtti.

İki tır dolusu yardım malzemesinin Türkmenlere ulaştırılmak üzere yola çıkarıldığını ifade eden Baş, şunları kaydetti:

"İran'ın, İsrail'in, Rusya'nın, ABD'nin, Avrupa devletlerinin paylaşım savaşı verdiği, dünya dengelerinin yeniden kurgulandığı bir bölgede Türkmen kardeşlerimizin kendi ülkelerinde varlıklarını sürdürmesi, sadece Türkiye'nin değil, İslam'ın da geleceği açısından çok stratejik bir önem arz etmekte. Böyle bir süreçte o bölgede zorda kalan, katliamlara maruz kalan, evlerinden, yurtlarından edilen mazlum insanlara, kardeşlerimize yardım eli uzatmanın, sadece milli değil, dini, insani, vicdani çok kutsal görev olduğu açıktır. Bu vesileyle yardımsever vatandaşlarımıza bir kere daha teşekkür ediyorum. Yüce Allah hayırlarını kabul eylesin."

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfınca "Türkmen kardeşlerimiz yalnız değilsiniz" yardım kampanyası düzenlendi. 

Ülkü Ocakları Kadirli Şube Başkanı İsmail Konaklı, yaptığı açıklamada, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz'un talimatıyla başlatılan kampanyada belirlenen ihtiyaç listesindeki gıda, battaniye ve giysi yardımları beklediklerini belirtti.

Konaklı, "Bayırbucak'ta Türkmen kardeşlerimiz zor günler yaşıyor. Bizlerin imkanlarımız doğrultusunda onlara yardım elini uzatmamız gerekir. Rusya ve Esed rejiminin beraberinde getirdiği büyük zulme kayıtsız kalmak istemeyen herkesi kampanyamıza davet ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

- Hatay Valiliği

Hatay Valiliği koordinesinde, Türkiye'nin farklı illerinden gelen yardımlar, AFAD ve Kızılay aracılığıyla Bayırcubak bölgesindeki Türkmenlere ulaştırıldı.

Valilik internet sitesinde yer alan açıklamada, dün yapılan yardımlar arasında 20 bin konserve, 4 bin ekmek, bin 500 kilogram muhtelif gıda, bin 620 temizlik malzemesi yardımı yapıldığı bildirildi.