"Bayramda ağzınızın tadı kaçmasın"

"Bayramda ağzınızın tadı kaçmasın"
"Bayramda ağzınızın tadı kaçmasın"
- Ramazan Bayramı'nda ikram edilecek şekerleme, tatlı ve bazı gıda ürünlerinde fiyat yerine kalitesine bakılması uyarısında bulunuldu

ADANA (AA) -  Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Alparslan, Ramazan Bayramı'nda misafirlere ikram edilecek şekerleme ve tatlılarda fiyattan çok kaliteye önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Alparslan, yaptığı yazılı açıklamada, özellikle dini bayramlarda, gıda piyasasında önemli bir canlanma olduğunu, bayramda aşırı tüketimin yanı sıra tüketilen gıda ürünlerinin güvenilirliği ile ilgili risklere de dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Özellikle seyyar satıcı ve merdiven altı işletmelerin piyasaya çıktığı bu dönemde vatandaşların daha duyarlı olmaya davet eden Alparslan, şöyle devam etti:

"Bunun yanı sıra özellikle şekerleme, et ürünleri gibi ürünlere talep artışı ile birlikte, bu gıdaların üretimi de doğal olarak arttırmaktadır. Bu durum üretici esnaf bakımından ticari olarak istenen bir durum olsa da artan üretim miktarı, hijyen ve üretim teknolojisi bakımından gösterilmesi gereken özeni olumsuz yönde etkileme riski taşımaktadır. Bu nedenle bayramda dostların akrabaların bir araya geldiği, ikramların bol bol sunulduğu mutlu zamanlarımızın tadını kaçırmamak için tüketilen gıdalara dikkat etmek gerekir."

Bayram alışverişi için vatandaşlara önerilerde bulunan Alparslan, şunları kaydetti:

"Tüketeceğimiz kadar gıda almalıyız. Özellikle sıcak havalarda açıkta satılan gıdaların sıcaklık, toz, toprak, sinek - böcek etkilenmesi nedeniyle gerek mikrobiyolojik gerekse fiziksel ve kimyasal açıdan bozulmalarının çok daha kolay olduğu bilinmeli, açıkta satılan gıdaları satın almamalıyız. Soğukta muhafaza edilen gıda ürünlerini alışverişin sonunda almalı, en kısa sürede buzdolabına ulaştırmalıyız. Alacağımız gıda ürünlerinin etiket bilgilerinde, özellikle son tüketim tarihi veya tavsiye edilen tüketim tarihine dikkat etmeliyiz. Etiket bilgilerinde belirtilen saklama şartlarını hem satış yerinde aramalı hem de kendimiz sağlamalıyız. Mutfak koşullarımızda gıda hazırlarken genel hijyen kurallarına uygun davranmalı, ürünleri uzun süre oda sıcaklığında bırakmamalıyız. Yiyeceklerimizi sadece tüketebileceğimiz miktarlarda hazırlamalıyız, sofralarımızda miktardan ziyade çeşitliliğe yer vermeliyiz."