Berber ve kuaförlerden vergi indirimi talebi

Berber ve kuaförlerden vergi indirimi talebi
Berber ve kuaförlerden vergi indirimi talebi
- Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı Karakaş: - "Pırlantada özel tüketim vergisi sıfır, altın ve pırlantada KDV yüzde 3. Dünyada en pahalı iş mücevherat iken neden el emeğinde yüzde 18 KDV, yüzde 22 özel tüketim vergisi var?"

ADANA (AA) - ÖMER FANSA - Berber ve kuaförler, ödemekle yükümlü oldukları KDV ve özel tüketim vergisinde indirim yapılmasını istiyor.

Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş,  AA muhabirine, ülkede  resmi kayıtlarda 84 bin, ticaret, sanayi odaları ve karma odalarla yaklaşık 108 bin berber, kuaför ve güzellik uzmanına hizmet verdiklerini söyledi.

Kira stopajı ve vergilerin yüksekliği nedeniyle esnafın zorlandığını, özellikle vergi oranlarının düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Karakaş, şunları söyledi:

"Berber esnafının ödediği KDV yüzde 18'den yüzde 8'e çekilmeli. Kullandığımız ürünlerdeki özel tüketim vergisi yüzde 22. Bu da düşürülmeli. Pırlantada özel tüketim vergisi sıfır, altın ve pırlantada KDV yüzde 3. Dünyada en pahalı mücevherat iken neden el emeğinde yüzde 18 KDV, yüzde 22 özel tüketim vergisi var?"

- "Ucuzcu berberler"

Karakaş, yüksek vergi nedeniyle esnafın kullandığı ürünlerde merdiven altı üretime yönelidiğine dikkati çekerek, bu durumdan rahatsız olduklarını belirtti.

Bu esnafı "ucuzcu berber'" olarak nitelendiren Karakaş, şöyle konuştu:

"Ucuz etin yahnisi olmaz. Esnafımız en çok ağda, krem, kolonya, pudra, maske, jöle, sprey, losyon ve parfüm kullanıyor. Düşünebiliyor musunuz, metil alkolden losyon ve parfüm yapılıyor. Hiç bir kontrolü yok. Kontrol olmadığı için işletmeci, merdiven altından bunları ucuza temin ediyor, ucuz tıraş yapıyor. Haksız rekabetten kaynaklı merdiven altı ürünler yüzünden '3-5 liracı' yapıyla biz maalesef karşı karşıyayız."

- "Vergi düşerse kayıt dışı azalır"

Karakaş, vergi oranlarının düşürülmesiyle kayıt dışı çalışmanın da önüne geçilebileceğini ifade ederek, "Yetkililere dosya sunduk. KDV ve özel tüketim vergimizi düşürün, devletten bir lira talep etmeden kayıt dışını düşürelim. Yanımızda eleman istihdam ediyoruz. Her bir salonda 2-3 kişi çalışıyor ama vergi yükü ağır olduğu için kayıt dışılık ortaya çıkıyor" dedi.