Buğdayda son 77 yılın en yüksek rekoltesi bekleniyor

Buğdayda son 77 yılın en yüksek rekoltesi bekleniyor
Buğdayda son 77 yılın en yüksek rekoltesi bekleniyor
- Yağış ve hava koşullarının iyi geçmesi nedeniyle bu yıl buğdayda 22,5 milyon ton rekolte bekleniyor - Tahmin gerçekleşirse son 77 yılın en yüksek rekoltesi elde edilmiş olacak

ADANA (AA) - MUZAFFER ÇAĞLIYANER - Yağış ve hava koşullarının iyi geçmesi, Türkiye 'nin en önemli tarım ürünlerinden buğdayda, 22,5 milyon ton ile son 77 yılın en yüksek rekoltesi bekleniyor.

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Toprak Mahsulleri Ofisinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'nin en stratejik ürünlerinden buğdayda bu yıl yağışların ve hava koşullarının iyi geçmesi, rekoltenin yüksek ve verimli geçeceği yönünde tahminleri kuvvetlendirdi. Geçen yılki kaybın, rekolte artışıyla telafi edileceği umuluyor.

TÜİK'in 2015 Bitkisel Üretim 1. Tahmini Raporu'nda, geçen yıl yaşanan olumsuz koşullar nedeniyle 7 milyon 919 bin 208 hektara ekilen buğdayda rekoltenin, 2013'e göre yüzde 14 azalarak 19 milyon ton gerçekleştiği aktarıldı.

Bu yıl yağışların ve hava koşullarının güzel geçmesi nedeniyle 7 milyon 809 bin 406 hektara ekilen buğdayda rekoltenin önceki yıla göre yüzde 18,4 artarak 22,5 milyon ton gerçekleşmesinin beklendiği kaydedildi.

TMO verileri incelendiğinde, bu yıl beklenen rekoltenin, ofisin resmi kayıtları tutmaya başlandığı 1938'den beri elde edilecek en yüksek rekolte olacağı görülüyor.

En yüksek rekolte, 22 milyon 50 bin tonla 2013'te gerçekleşmiş, dekar başına 285 kilogram verim elde edilmişti. Bu yıl beklentilerin gerçekleşmesi halinde dekar başına 288 kilogram verimin alınacağı hesaplanıyor.

- İlk buğday hasadı verimli geçti

Türkiye'de yılın ilk buğday hasadının yapıldığı Çukurova'da geçen yıl yaşanan kuraklığın ardından bu yıl hasadın iyi geçmesi, üreticinin yüzünü güldürdü. Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, geçen yıl yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle 2 milyon dekardan 580 bin ton rekolte elde ettiklerini söyledi.

Bu yıl yağışların iyi gitmesiyle yaşanan kaybın telafi edildiğini dile getiren Girmen, "Bu yıl 2 milyon dekardan geçen yıla oranla yüzde 25-30 artışla 780-800 bin ton rekolte elde ettiğimizi düşünüyorum. Kesin rakamları birkaç ay içinde öğrenebiliriz ancak rekoltenin bizim tahminimiz civarında olmasını bekliyoruz. Diğer bölgelerde de hava koşulları uygun geçerse bu yıl buğdayda çok güzel bir yıl yaşayacağımızı söyleyebilirim" diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  TÜİK

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  Hava

  ,

  Resmi

  ,

  Bitkisel

  ,

  2015