"CanKırmızı" belgeselinin gösterimi yapıldı

"CanKırmızı" belgeselinin gösterimi yapıldı
"CanKırmızı" belgeselinin gösterimi yapıldı
- Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen, talasemi ve orak hücre anemi hastalığı üzerine çekilen "CanKırmızı" belgesel filminin gösterimi Adana'da gerçekleştirildi

ADANA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle ve Talasemi Federasyonu'nun katkılarıyla, talasemi ve orak hücre anemi hastalığı üzerine çekilen "CanKırmızı" belgesel filminin gösterimi Adana'da yapıldı.

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı ve Talasemi ve Ortak Hücre Anemi Hastaları Derneği (ATODER) Başkanı Ali Kılıç, Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belgesel filmde talasemi ve anemi hastalığı hakkında detaylı bilgiler verildiğini söyledi.

Akdeniz Bölgesi'nde yoğun olarak görülen bu kan hastalığıyla ilgili belgeselin Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle tamamlandığını belirten Kılıç, şöyle konuştu:

"Bugün belgeselimizin 50 dakikalık gösterimi olacak. Belgeselimizin yönetmenliğini Zafer Özgentürk üstlenirken, metin yazarlığını da Erzan Özyaşan yaptı. Kendilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra Türk Kızılayı aracılığıyla kan ve kök hücre bağışı ile ilgili toplama işlemleri yapıyoruz. Aynı zamanda hastalarımızın çeşitli kurslardan aldıkları deneyimle yaptıkları bazı fotoğraflar, ebru ve yağlı boya resimleri sergimiz burada ilgililerle buluşacak. Sergimizi tüm Adanalılar gezebilecekler."

Yeni hasta doğumunu önlemeyi, aynı zamanda var olan hastaların da hayat standartlarını yükseltmeyi amaçladıklarını ve bu doğrultuda çalışmalar yaptıklarını ifade eden Ali Kılıç, toplumun kök hücre ve kan bağışı konusunda daha duyarlı olmasını beklediklerini de dile getirdi.

Kılıç, Seyhan Belediyesinin de kendilerine bu konuda katkı sağladığını bildirerek, "Belediye Başkanımız Zeydan Karalar ve Belediye Kültür Müdürü Güven Boğa'ya çok teşekkür ediyorum" dedi.

Talasemi hastaları ve birçok vatandaşın katıldığı etkinlikte, kan bağışının ardından belgesel gösterimi yapıldı.