CHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaş:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaş:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaş:
- "Sosyal demokrasi son bulmamıştır. Evet bir sorunu, krizi var ama bugünkü toplumun da tüm bu ilerlemeye rağmen sosyal demokrasiye ihtiyacı var"

ADANA (AA) -  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, "Sosyal demokrasi son bulmamıştır. Evet bir sorunu, krizi var ama bugünkü toplumun da tüm bu ilerlemeye rağmen sosyal demokrasiye ihtiyacı var" dedi.

Karakaş, TÜYAP Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Adana Temsilciği'nin TÜYAP Çukurova Kitap Fuarı salonunda düzenlediği " Türkiye ve Dünyada Sosyal Demokrasi" konulu panelde, dünyada sosyal demokrasinin 150 yıllık bir geçmişi olduğunu söyledi.

CHP'nin günümüzde fakir mahallelerden, emekçi kesimlerden oy alamadığını ifade eden Karakaş, benzer durumun batıda da olduğunu, sosyal demokrasinin dayandığı sınıf olarak görülen işçi bireyin, birçok sebepten dolayı otomatik olarak bir sosyal demokrat partiyi seçmediğine işaret etti.

"Hiç bir işçi anasının karnından sol, sosyal demokrat doğmaz" diyen Karakaş, şunları söyledi:

"Onun kazanılması için çok büyük emek sarf edilmesi gerekiyor. Anlatıp, örgütleyeceksiniz. Bizden daha vahim durumda olanlar var. Almanya, İngiltere'de fakir mahallerinde seçime katılma oranı yüzde 50. Küreselleşmenin yarattığı anafor ortaya çıkmadan önce bunlar sosyal demokratlara oy veriyorlardı. Fakat partilerin sosyal demokrasi söylemi yerine başka söylemlere geçmesinden oylar düştü. Seçmen o kadar umutsuzluğa düşüyor ki seçimlere de katılmıyor."

- Sosyal demokrasi ve eşitsizlik 

Karakaş, sosyal demokrat partilerin dar gelirlilerin, çalışanların, kendini mağdur hissedenlerin limanı olduğunu, bu büyüklükte bir liman olup bunu hissettirdikleri, o limandaki insanlar gibi yaşadıkları zaman daha çok insanı çektiklerini belirtti.

Dünyada son 200 yıldır gelir eşitsizliğinin arttığını söyleyen Karakaş, şöyle devam etti:

"Dünya değişiyor, ilerliyor ama eşitsizlik artıyor. Aşağıdakiler ile yukarıdakilerin arasındaki makas açılıyor. Sosyal demokrasi bu makası kapatma meselesidir. O yüzden liberallerin söylemi 'sol bitti'... Eski dünyada olsaydı bitebilirdi ama 200 yıldır sistematik olarak eşitsizlik artıyor. Sosyal demokrasi son bulmamıştır. Evet bir sorunu, krizi var ama bugünkü toplumun da tüm bu ilerlemeye rağmen sosyal demokrasiye ihtiyacı var."

Karakaş, sosyal demokrasinin, Türkiye'yi bulunduğu noktadan çıkaracak, 60 yıllık parlamenter ve 90 yıllık cumhuriyet değerlerinin rayına oturtacağını belirtti.

Panele CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ile partililer katıldı.