CHP Genel Başkan Yardımcısı Matkap:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Matkap:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Matkap:
- "CHP baştan itibaren 'Bu işin merkezi TBMM olmalıdır. Anayasal ve yasal düzenlemeler kapalı kapılar ardından pazarlanarak hayata geçirilemez' dedi. Oslo'da İmralı'da ne konuşuldu, kimse bilmiyor"

ADANA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihad Matkap, "CHP baştan itibaren 'Bu işin merkezi TBMM olmalıdır. Anayasal ve yasal düzenlemeler kapalı kapılar ardından pazarlanarak hayata geçirilemez' dedi. Oslo'da İmralı'da ne konuşuldu, kimse bilmiyor" diye konuştu.

Matkap, partisi tarafından bir otelde düzenlenen "Seçim bildirgesi demokratik kitle örgütleriyle paylaşıyor" konulu toplantıda, sivil toplum örgütlerinin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.

Hükümete çeşitli eleştirilerde bulunan Matkap, dış politikanın iflas ettiğini öne sürdü.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde silahların susmasının çok önemli olduğunu anlatan Matkap, şöyle devam etti:

 "O kapalı kapılar ardından yapılan görüşmelerin sahte görüşmeler olduğu ortaya çıktı. İki yıl müzakereci süreç devam etti, müzakere konusunda samimi olmadıkları ortaya çıktı, maskeleri düştü ve yeniden güvenlik politikalarına döndüler. Şimdi gözler, umutlar bütünüyle CHP'nin üzerinde. CHP baştan itibaren 'Bu işin merkezi TBMM olmalıdır. Anayasal ve yasal düzenlemeler kapalı kapılar ardından pazarlanarak hayata geçirilemez' dedi. Oslo'da İmralı'da ne konuşuldu, kimse bilmiyor. CHP'nin projesine göre TBMM merkez olacak. Orada ne yapılabilecekse kamuoyunun kabul ettiği düzenlemeler yapılacak. Şeffaf olacak ve bu Türkiye'nin en temel sorunu böylelikle aşılacak."

Matkap, halkın ekonomik ve sosyal beklentilerine dönük tüm konuların inançlı bir şekilde anlatıldığı seçim bildirgelerinin ülkede büyük kabul gördüğünü savundu.

Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanması kararını da değerlendiren Matkap, şunları söyledi:

"Bu Koza İpek Grubu'na yapılan saldırı, doğrudan özgürlüklere yapılan bir saldırı. Yargının bağımsızlığını yeniden hatırlatan bir olay. Demek ki herbirimizin can ve mal güvenliği şu an tehlikede. Her an makul şüpheli diye alınabilirsiniz. Şu an mülkiyet hakkı bile tartışmalı. O hale geldi Türkiye. O çerçeveden o olayı değerlendirmek gerekiyor."

Seçim vaatlerini de anlatan Matkap, katılımcıların görüşlerini dinledi.