CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
- "Borcu olsun olmasın bütün esnafa, eşine ve çocuklarına devletin sağlık hizmeti vermesi lazım. Ben bu sözü de sizlere veriyorum" - "Az önce arkadaşlarımız söyledi, 3 şehidimiz daha var Dağlıca'da. Emin olun bunları duyarken bile yüreğimiz kan ağlıyor. Bir şekliyle bu sorunu çözeceğiz. Bu sorun çözülmediği takdirde ülkeye huzur getiremeyiz"

ADANA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Borcu olsun olmasın bütün esnafa, eşine ve çocuklarına devletin sağlık hizmeti vermesi lazım. Ben bu sözü de sizlere veriyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret ederek üyelere seslendi.

Esnaf ve sanatkarın büyük sıkıntıları olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, bu sorunların beraberce aşılabileceğini belirtti. Esnafın, devlete yük olduğunun görülmediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Çalışır, emek harcar, sabahın köründe dükkanını açar, siftahını yapar, gelen müşteriye acı gün yaşamış olsa daha güleryüzle davranır, vergisini ve primini öder. Dolayısıyla devlete yük olmaz ama devletin de buna karşı esnafın sorunlarını çözmesi lazım. Bu konuda siyasiler sınıfta kaldılar" diye konuştu.

"Emekli olan esnaf kardeşlerim işlerine devam ettiği zaman emekli aylığından sosyal güvenlik destek primi kesiliyor, bu doğru değil" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Çalışanın cezalandırıldığı bir sistem olur mu? Esnaf çalışıyor, üretiyor daha ne istiyorsun? 'Emekli aylığı aldın, niye çalışıyorsun?' Çalışır, hak etmiş almış. Sanki havadan bir para. Verdiğin aylık da doğru dürüst değil, geçinemiyor ne yapsın? Borcu olan esnafa sağlık hizmeti verilmiyor. Prim borcu var, diyelim 2-3 ay ödeyemedi, 'Sana sağlık hizmeti vermeyiz' diyorlar. Ne olacak? 'Eşine de sağlık hizmeti vermeyiz' diyorlar. 'Onun borcu var', peki eşinin ne günahı var? Bunu da kaldıracağım. Prim borcu olabilir, bunu zaten alıyorsun, faiziyle alıyorsun. Borcu olsun olmasın bütün esnafa, eşine ve çocuklarına devletin sağlık hizmeti vermesi lazım. Ben bu sözü de sizlere veriyorum."

- Dağlıca'da 3 askerin şehit düşmesi

Terör sorununa da değinen Kılıçdaroğlu, Hakkari Dağlıca bölgesi ve civarında yürütülen operasyonda meydana gelen çatışmalarda 3 askerin şehit düşmesiyle ilgili, "Az önce arkadaşlarımız söyledi, 3 şehidimiz daha var Dağlıca'da. Emin olun bunları duyarken bile yüreğimiz kan ağlıyor. Bir şekliyle bu sorunu çözeceğiz. Bu sorun çözülmediği takdirde ülkeye huzur getiremeyiz" ifadelerini kullandı.

- Şehit Turanlı'nın ailesine ziyaret

Kılıçdaroğlu, yaklaşık bir buçuk ay önce Diyarbakır'ın Sur ilçesinde teröristlerce polis zırhlı aracına düzenlenen roketatarlı saldırıda şehit olan 29 yaşındaki polis memuru Mustafa Turanlı'nın ailesini ziyaret etti.

Şehidin mevlidine katılan Kılıçdaroğlu anne Kısmet ve baba Adnan Turanlı ile bir süre sohbet etti. Daha sonra şehit için dua okuyan Kılıçdaroğlu, mahalledeki vatandaşlarla bir süre konuştuktan sonra kentten ayrıldı.