CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Adana'da:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Adana'da:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Adana'da:
- "Yeter ki siz siyasete ilgi gösterin. 21. yüzyılın Türkiye'sini bizim bilgi toplumuna taşımamız lazım. Bilgi toplumunu yakalamayan bir Türkiye'nin gelişme şansı yoktur. Büyüme şansı yoktur"

ADANA (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Yeter ki siz siyasete ilgi gösterin. 21. yüzyılın Türkiye'sini bizim bilgi toplumuna taşımamız lazım. Bilgi toplumunu yakalamayan bir Türkiye'nin gelişme şansı yoktur. Büyüme şansı yoktur" dedi.

Kılıçdaroğlu, merkez Çukurova ilçesinde belediyece engelliler için özel olarak yaptırılan havuzun açılışına katıldı. 

Törende yaptığı kısa konuşmanın ardından Kılıçdaroğlu vatandaşlarla fotoğraf çektirdiği sırada şüpheli bir kişi ''elinde bıçak olduğu'' iddiasıyla korumalar tarafından gözaltına alındı.

Bu sırada bazı partililer şüphelinin CHP Gençlik Kolları üyesi olduğunu iddia etti.

Ardından "Jurassic Park" açılışına katılan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada gençlerin siyasete ilgi göstermesi çağrısında bulundu.

"Bu parkın adı Jurassic Park, dinozorların sergilendiği bir park" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Gelin siyasette söz sahibi olun. Gelin siyasette daha etkili olun. Gelin siyasette Türkiye'nin geleceği için söz ve karar sahibi olun. Bunu yaptığınız zaman emin olun siyaset o zaman yerini bulacak. Gençler ülkeyi hak ettiği şekilde yönetmeye başlayacaklar. Kadınıyla erkeğiyle bir arada emek harcarsak alın teri dökersek Türkiye'nin sorunlarını masaya yatırırsak emin olun en güzel çözümleri gençler sizler yaratacaksınız. Diyeceksiniz ki 'Eskiler bize yer vermiyor, eskiler yeteri kadar önümüzü açmıyor'. Ama siz gençsiniz, mücadele edeceksiniz. Alın teri dökeceksiniz. Ben sadece size bir söz veriyorum. Önünüze bir engel çıkarsa sözüm söz o engeli kaldıracağım."

Türkiye'nin gelişmesi için bilgi toplumunu yakalaması gerektiğini dile getiren CHP lideri, sözlerini şöyle sürdürdü:

"21. yüzyılın Türkiye'sini bizim bilgi toplumuna taşımamız lazım. Bilgi toplumunu yakalamayan bir Türkiye'nin gelişme şansı yoktur. Büyüme şansı yoktur. Katma değeri yüksek ürün üretme şansı yoktur. O nedenle üniversiteleri özgür kılacağız. 12 Eylül'ün getirdiği YÖK'ü kaldıracağız. Üniversitede her türlü düşünce özgürce tartışılacak. Dolayısıyla üniversiteler gençlerin mekanları olacak. Gençler üniversite yönetiminde söz ve karar sahibi olacak. Hiçbir ayrım yapmadan, inancı ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun, yaşam tarzı ne olursa olsun, Türkiye'deki 78 milyon yurttaşımı kucaklıyorum. Herkese aynı gözle bakıyorum. İnsanımı seviyorum, ona hizmet etmek istiyorum."

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi'nde milli iradeye saygı gösterdiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Ülkenin içinde yaşadığı şartları biliyorsunuz. Şu soruyu kendinize sormanız lazım 7 Haziran'dan bu yana ne değişti de yeniden seçime gidiyoruz? Neden birileri hükümet kurmak istemedi? Neden birileri kurulacak hükümete engel oldu? Bu soruyu kırlarda, parklarda her yerde sorun. Her yerde şunu söyleyin: 7 Haziran'da ortaya çıkan milli iradeye saygı gösteren parti hangisiydi? Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak için çaba harcayan parti hangisiydi? Her şeye itiraz eden parti değiliz biz. Milli iradeye saygı gösteren partiyiz biz. Cumhuriyet Halk Partisi , 'önce Türkiye' diyen partidir. Biz bir sonraki seçimlerde asla ne olacağız diye düşünmedik. Ülkemizi düşündük, bayrağımızı düşündük, geleceğimizi düşündük, çocuklarımızı düşündük, daha güzel bir Türkiye'yi düşündük ve dedik ki her şeyden önce, 'önce Türkiye'. Türkiyemizi seviyoruz, ülkemizi seviyoruz, bayrağımızı seviyoruz. Bir arada huzur içinde yaşamak istiyoruz. Anaların gözyaşı dökmediği, ağlamadığı bir Türkiye istiyoruz. O nedenle 1 Kasım'da sandığa gidin oyunuzu, barıştan yana olan sevgiden yana olan kardeşlikten yana olan, 'önce Türkiye' diyen bir partiden yana kullanın."

Konuşmanın ardından parkın açılışını yapan Kılıçdaroğlu, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ve bazı partililerle beyaz güvercin uçurdu.