CHP'nin Adana mitingi

CHP'nin Adana mitingi
CHP'nin Adana mitingi
- Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (1) - "Ne diyordu rahmetli Ecevit. 'Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen' diyordu. Hedefimiz de o zaten. Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen olsun" - "İnşallah sizlerin oylarıyla CHP iktidar olduğunda bu adamlara bir kurs açacağım. Nasıl devlet yönetilirmiş biraz öğrensinler. Öğreteceğim bunu onlara"

ADANA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Ne diyordu rahmetli Ecevit. 'Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen' diyordu. Hedefimiz de o zaten. Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen olsun" dedi.

Kılıçdaroğlu, Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Adana'nın şaha kalktığını gördüğünü, Adana şaha kalktıysa Türkiye 'nin de şaha kalkacağına emin olduğunu söyledi.

Bulundukları meydanın Uğur Mumcu Meydanı olduğunu, bedel ödeyen bir insanın isminin verildiği bir meydanda olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, iktidara açtıkları 13 yıllık kredi sonucu bu ülkenin hangi sorununu çözdüklerini sordu.

Kılıçdaroğlu, "İşsizlik sorununu çözdüler mi. Çiftçi hayatından memnun mu. Esnaf hayatından memnun mu. Memur hayatından memnun mu. Taşeron işçisi hayatından memnun mu. Hortumcular hayatından memnun mu. Bu meydan gösteriyor ki hortumcular hayatından memnun olmayacak. Hortumcuları, haramilerin iktidarını alaşağı etmek bizim görevimizdir" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Adana'nın sanayinin başkenti, istihdam yaratan ve Türkiye'nin her tarafından göç alırken 13 yılda kan kaybettiğini, işsizliğin başkenti olduğunu öne sürdü.

Türkiye'de 6 milyon 200 bini aşkın işsiz olduğunu ifade eden Kılıaçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Siz çocuklarınızı yetiştirdiniz, büyüttünüz, okula gönderdiniz, KPSS'ye girdi, devlet memuru olacağım diye ama o sınavdan size bir şey düşmedi. Ama onların çocukları sınava girmeden devlet memuru oldular. Buna izin verecek misiniz. O zaman hep beraber omuz omuza sandığa gideceğiz ve şunu söyleyeceğiz. 'Sen benim çocuğuma iş yok dedin kusura bakma benden de sana oy yok' diyeceğiz.

İktidar sanki Türkiye'de işsizlik sorununu çözmüş de meclis tatile girmeden önce meclise yabancıların çalıştırılması hakkında kanun tasarısı getirdi." 

İşsizliğin Türkiye'nin en temel sorunu olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bir hükümetin görevi, bir sosyal devletin birinci görevi istihdam sorununu çözmektir. Herkese iş bulmaktır. Eğer bir hükümet vatandaşa iş bulmayıp kendi çocuklarına iş buluyorsa bu hükümeti demokratik yollardan göndermek de her yurttaşın boynunun borcudur."

Kılıçdaroğlu, Adana'nın bir tarım kenti olduğunu, tarım sektörünün aynı zamanda istihdam yarattığını belirtti.

Son 10 yılda iki Trakya büyüklüğünde alanın çiftçinin zarar etmesi nedeniyle ekilmediğini anlatan Kılıçdaroğlu, bu tablonun kendilerinin kaldıracağı bir tablo olmadığını kaydetti.

Konya'dan küçük Hollanda'nın yıllık tarım ürünleri ihracatının 120 milyar dolar iken koskoca Türkiye'nin 18 milyar dolar olduğunu daha önce dile getirdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Şu soruyu kendimize soracağız. Neyimiz eksik, toprağımız mı eksik. Allah'a şükür toprağımız bol. İnsanımız mı eksik. Kat kat daha fazla. Güneşimiz mi eksik. Hollanda'dan fazla. Suyumuz mu eksik. Her şeyimiz var ama bir şey var ki o çok önemli. Eksik olan namuslu siyaset. Eksik olan dürüst siyaset. Eksik olan ahlaklı siyasettir. Eğer bir ülkede siyasetçi vatandaşı değil de cebini düşünürse halk yoksullaşır."

- "Refah tavanda"

Kılıçdaroğlu, 2002'de Türkiye nüfusunun yüzde birinin toplam servetin yüzde 39'una sahip iken, 2014'te bu oranın yüzde 54,3'üne sahip olduğunu belirterek, "Yani refah tavanda, bir avuç insanda toplandı. Halk yoksullaştı. 17 milyon yoksulumuz var. 13 yılda geldiğimiz nokta 6 milyon 200 bin işsiz, 17 milyon yoksulumuz var" diye konuştu.

İktidara açılan kredinin iyi değerlendirilmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, kendisinin onlar gibi 10, 13, 20 yıl değil, sadece ve sadece 4 yıl için yetki istediğini dile getirdi.

- Sosyal devlet

Kılıçdaroğlu, 4 yılda hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceğini, hiçbir ailenin gelirinin 720 liranın altında olmayacağını öne sürerek, "Soyal devleti yeniden kuracağız. Sosyal devleti güçlendireceğiz herkesin işi herkesin aşı olacak. O zaman Türkiye yaşanacak bir Türkiye olur. Hedefimiz yaşanacak bir Türkiye. Hedefimiz kardeşçe, huzur içinde yaşayacağımız bir Türkiye" dedi.

Kılıçdaroğlu 949 lira olan asgari ücrete sahip anne, baba ve üç çocuklu beş kişilik bir ailenin günde bir simit yemesi, bir çay içmesi halinde ay sonunda ellerinde 49 lira kalacağını, bu parayla ailenin ev kirası mı , mutfak masrafı mı, okul masrafı mı, otobüs masrafını mı karşılayacağını sordu.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Onlar bilmezler. Çünkü onlar asgari ücretin ne olduğunu bilmezler. Onlar halkı unuttular. Onlar sadece ve sadece ceplerini düşünüyorlar. Onların siyaset anlayışında vatandaş yok. Siyaset anlayışlarında sadece ve sadece yandaş var.

Ne diyordu rahmetli Ecevit. 'Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen' diyordu. Hedefimiz de o zaten. Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen olsun. Refahı tabana yayalım. Herkes refahtan pay alsın. Kimse aç ve açıkta kalmasın."

Kılıçdaroğlu, Samsun'da açlıktan ölen Kübra bebeği, Konya'da camı kırık gecekonduda zatürreden ölen Ayaz bebeği unutmadığını, CHP iktidarında her eve huzur, her eve bereket getireceklerini savundu.

- Mazot fiyatları 

Kılıçdaroğlu, mazotu çiftçilere 1,5 liraya vereceğini dile getirdi.

Buna karşın kendisine "Parayı nereden bulacaksın, petrol dışarıdan geliyor, eski alışkanlıkları depreştirmeyeceğiz" dediklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Ben maliyeciyim. Devlet nasıl yönetilir, vergi nasıl toplanır, bütçe, harcamalar nasıl yapılır bilirim. Zaten inşallah sizlerin oylarıyla CHP iktidar olduğunda bu adamlara bir kurs açacağım. Nasıl devlet yönetilirmiş biraz öğrensinler. Öğreteceğim bunu onlara" dedi.

Kılıçdaroğlu, mazot vaadi gerçekleştiğinde devletin değil, hortumcuların zarar edeceğini kaydetti.

(Sürecek)