CHP'nin Adana mitingi

CHP'nin Adana mitingi
CHP'nin Adana mitingi
- Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2) - "(Mursi'nin idam kararı) Siyasi idamlar hiçbir zaman hiçbir topluma yarar getirmemiştir. Siyasi idamlar bir süre sonra toplumda derin yaralar açmıştır, asla kabuk bağlamamıştır. O nedenle siyasi idamlardan vazgeçmelerini istiyorum" - "CHP, Ortadoğu'da barışı sağlayacak, 2 milyon Suriyeli kardeşimizi kendi ülkelerine gönderecek. Bunun da sözünü veriyorum"

ADANA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam kararına ilişkin, "Siyasi idamlar hiçbir zaman hiçbir topluma yarar getirmemiştir. Siyasi idamlar bir süre sonra toplumda derin yaralar açmıştır, asla kabuk bağlamamıştır. O nedenle siyasi idamlardan vazgeçmelerini istiyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen mitingde, ülkenin emeklisine vefa borçlu olduğunu, emeklinin bayramını huzur içerisinde yaşamak istediğini kaydetti.

Huzuru sağlamanın yolunun emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı'nda birer maaş ikramiye vermekten geçtiğini söylediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Ben de biliyorum kaynak var. Sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü. O kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve parayı millete vereceğim. Onlar sanıyorlar ki emekli maaşı, ikramiyeyi aldı, gidecek İsviçre bankalarında hesap açacak. Ya ne veriyorsun Allah aşkına, ne veriyorsun emekliye? Ya zaten bir Ramazan bir Kurban Bayramı'nda vereceğiz. Ona da yok diyorsun. Çatlasan da patlasan da ben o parayı emekliye vereceğim" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, emeklinin parayı alınca alışveriş yapacağını, böylece esnafın, toptancının, Türkiye'nin kazanacağını bildirerek, hortumcuların ise kaybedeceğini ifade etti.

- "Benim bakanlarımın evlerinde ayakkabı kutuları olmayacak"

"Sözüm söz hortumu gömeceğim tarihe, asla olmayacak hortumculuk" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Soruyorlar 'Nasıl yapacaksınız bu işi' diye. Söyleyeyim de Ankara'dakiler duysun. Benim çocuklarımın yatak odalarında boy boy para kasaları olmayacak. Benim bakanlarımın evlerinde ayakkabı kutuları olmayacak. Ben oğluma sabahın 6'sında telefon edip, 'Oğlum paraları sıfırladın mı?' demeyeceğim. Engel olacağım, 'Malı götürmeyeceksin. Götürmek istediğin mal, bu milletin malıdır. Onun alın teridir'. Onu hortumculara yedirmeyeceğim."

Kılıçdaroğlu, taşeron işçiliği kaldıracağını, herkesin iş güvencesinin ve kadrosunun olması gerektiğini söyledi.

Bir insanın iş güvencesi olmazsa huzursuz olacağını vurgulayan CHP lideri, şöyle devam etti:

"Onun için taşeronu kaldıracağız. Hiçbir ayrım yapmadan, bütün taşeron işçisi kardeşlerime sesleniyorum, 800 bin taşeron işçisine sesleniyorum: Siyasi görüşünüz ne olursa olsun CHP iktidarında hepinize kadro vereceğiz, hiçbir ayrım yapmayacağız. Çünkü biz hiç kimsenin ekmeği ile oynamayız çünkü biz kul hakkı yemeyiz çünkü biz bu bereketli topraklarda herkes çalışsın, herkes gelir elde etsin isteriz. Her evde huzur ve bereket olsun isteriz."

Kılıçdaroğlu, iktidarlarında gerginlik, kavga olmayacağını, iş yapacaklarını, yöneteceklerini, istihdam yaratacaklarını, sorun çözeceklerini belirtti.

200 bin derslik yapacaklarını, öğretmenleri atayarak çocuklar ile buluşturacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Öğretmenleri bu toplumun en saygın kişisi yapacağız. Öğretmeni birisine muhtaç yapmayacağız. Madem ki 'Bana bir harf öğretinin 40 yıl kölesi olurum' anlayışımız, inancımız var, bizi yetiştiren öğretmenleri -minnet borçluyuz- onları baş tacı yapacağız" dedi.

- Mursi'ye verilen idam kararı

Kemal Kılıçdaroğlu , Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam kararına ilişkin "Mısırlı kardeşlerine ve Mısır hükumetine çağrıda bulunduğunu" belirterek şunları söyledi:

"Siyasi idamlar hiçbir zaman hiçbir topluma yarar getirmemiştir. Siyasi idamlar bir süre sonra toplumda derin yaralar açmıştır, asla kabuk bağlamamıştır. O nedenle siyasi idamlardan vazgeçmelerini istiyorum. Toplumu kucaklamak, barışı ve huzuru sağlamak idamlardan geçmiyor. Tam tersine affetmek gibi yüce bir duyguyu her toplumun kabul etmesi gerekir. Örneklerine bakın, Türkiye'ye bakın. Siyasi idamlar oldu, bu toplum kaldırmıyor. Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edildi. Hala rahatsızız, unutmadık, unutturmayacağız. Erdal Eren idam edildi. İdamların bir topluma faydası yoktur. O nedenle Mısır'daki yetkililere, hükumet yetkililerine sesleniyorum. İdamlar size de yarar getirmez, geleceğinize de yarar getirmez, tam tersine toplumu ayrıştırır. İdamlardan hiçbir toplum yarar görmemiştir. Eğer bizi dinlemek isterseniz, Türkiye'ye bakın, Türkiye'nin tarihine bakın, göreceksiniz idamlardan ötürü toplum bir süre sonra büyük bir pişmanlık duygusu içerisine girmiştir. Aynı duyguyu Mısırlı kadeşlerimin yaşamamasını istiyorum."

- Dış politika

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, dış politikada tam bir falaketin içerisinde bulunulduğunu savundu.

Türkiye'deki 2 milyon Suriyelinin nerede, nerelerde olduğunun belli olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Dedim ki, 'CHP iktidarında Ortadoğu'ya barışı getireceğiz, çünkü biz Kuvayimilli'ye geleneğinden geliyoruz, çünkü biz 'Yurtta barış, dünyada barış' geleneğinden geliyoruz. Çünkü biz ülkemizde de Ortadoğu'da da dünyada da huzur ve barış olsun istiyoruz. Suriye'nin, Irak'ın, Mısır'ın iç işlerine karışmayı asla ve asla doğru bulmuyoruz. Hiçbir şekilde komşularımızla kavga etmek, onların iç işlerine karışmak, oralarda siyasi partiyi tutmak, diğer siyasi partileri düşman gibi görmek, böyle bir anlayışa sahip değiliz. Her halka saygımız var. CHP, Ortadoğu'da barışı sağlayacak, 2 milyon Suriyeli kardeşimizi kendi ülkelerine gönderecek. Bunun da sözünü veriyorum."

Kılıçdaroğlu, engellilerin sorunları bildiğini, bütün kentleri engelsiz yapacağını, kent meydanında engellilerin özgürce dolaşacağını söyledi.

Sözlerinin namus sözü olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, herşeyin hesabını yaptıklarını, söz verdiklerini yapacaklarını vugruladı.

CHP lideri, polislerin de sorunlarını bildiğini aktararak, "Adana meydanından söz veriyorum, halkın polisi olduğunuz sürece CHP olarak yanınızdayız ve sorunlarınızı çözeceğiz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından partisinin milletvekili adaylarıyla katılımcıları selamladı.

(Bitti)