Cinayet sanığının cezasına "haksız tahrik" indirimi

Cinayet sanığının cezasına "haksız tahrik" indirimi
Cinayet sanığının cezasına "haksız tahrik" indirimi
- Adana'da, kendisine küfrettiğini öne sürdüğü arkadaşını bıçakla öldüren sanığa, müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada, "haksız tahrik" uygulanarak 15 yıl hapis cezası verildi

ADANA (AA) - Kendisinden para istediği için kavga ettiği arkadaşını bıçakla öldürdüğü için müebbet hapis istemiyle açılan davada yargılanan sanık, "haksız tahrik" uygulanarak 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanık Ergün B. (43) ile öldürülen Mehmet Mutlugil'in (34) yakınları ve avukatları hazır bulundu.

Sanık savunmasında, maktulle, merkez Seyhan ilçesi Ziyapaşa Bulvarı'nda,  zaman zaman gittiği kahvehanede, para isteme yüzünden tartıştıklarını söyledi.

Maktulun, kendisine küfrettiğini ileri süren sanık, şunları anlattı:

''Mehmet, olay günü kahvehanede otururken benden 50 lira istedi. Bunu alışkanlık haline getirdiğini düşündüğüm için 'yok' dedim. Alkol aldığını gördüğüm için de 'bana sataşır' diye korktum, masadan kalktım. Tuvalete giderken küfretti ve yan taraftaki köfteciye yöneldi, ben de arkasından gittim. 'Namusun varsa kaçma' diyip, köfteciden bıçak aldı. Bir arkadaş araya girerek tartışmamızı bitirdi. Maktul, 10-15 dakika sonra tekrar üzerime yürüyüp, küfretmeye başladı. Çıkan kavgada gözlüğümü düşürdüm, bana yumrukla vurdu. Bıçak, bu sırada maktulun elindeydi. Gözlüğüm olmadığı için bıçağın ona nasıl saplandığını göremedim."

Tanık Kemal T. de ''Pasajdan gelen sesler üzerine dışarı çıktığımda, maktul yerde yatıyordu. Ergün'e, 'Neden vurdun?' dedim, 'Bana hakaret ve küfretti, onun için vurdum' dedi'' diye konuştu.

Mahkeme heyeti, ''kasten öldürme'' suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanan sanığa, haksız tahrik ve iyi hal hükümlerini uygulayarak, 15 yıl hapis cezası verdi.