Çin'in Ankara Büyükelçisi Hongyang Adana'da

Çin'in Ankara Büyükelçisi Hongyang Adana'da
Çin'in Ankara Büyükelçisi Hongyang Adana'da
- Büyükelçi Hongyang, Vali Büyük'ü ziyaret etti

 ADANA (AA) - Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Adana Valisi Mustafa Büyük ile görüştü.

Hongyang'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Büyük, Çin'in dünyanın önemli ülkelerinden olduğunu söyledi.

Türkiye ile Çin arasında iyi ilişkilerin bulunduğunu vurgulayan Büyük, "Ziyaretinizin, iki ülke arasındaki ilişkilere olumlu katkıları olacaktır. Bunu mutluluk duyarak belirtmek istiyoruz'' dedi.

Büyükelçi Hongyang da iki ülke arasındaki dostluğun eskiye dayandığını belirtti.

Çin ile Adana'nın ticari ilişkilerine dikkati çeken Hongyang, "Burada bir Çin fabrikası kurulmuştur. Ayrıca Çin'nin malları, Mersin limanına gelir ve buradan geçer. Büyük gelişme potansiyeline sahip Adana, çok önemli konumda bulunuyor. Bu nedenle Çin, Adana ile dostluğunu ve ilişkilerini daha da geliştirmek istiyor'' diye konuştu.

Hongyang, bir gazetecinin " Suriye 'deki iç savaşın Türkiye'ye etkisine" ilişkin sorusu üzerine, sorunun en kısa sürede çözülmesini temenni ettiklerini vurguladı.

Suriye konusuna önem verdiklerini anlatan Hongyang, "Birleşmiş Milletler Sekreteri özel elçisinin çabası sonucu bu sorunun çözüleceğine inanıyorum. Umuyoruz ki uluslararası çabalar, diyalog ve ülkelerin menfaatleri doğrultusunda sorun bir an önce çözülür. Suriye'de ateşkesin bir an önce sağlanmasını ve kentin huzura kavuşmasını temenni ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Vali Büyük, ziyaretin anısına Hongyang'a fincan takımı, Hongyang da Büyük'e vazo hediye etti.