"Cinsel Şiddet Sempozyumu"

"Cinsel Şiddet Sempozyumu"
"Cinsel Şiddet Sempozyumu"
- Uluslararası Adli Tıp Akademisi Temsilcisi Prof. Dr. Wells: - "Dünyanın gündeminde olan bu konu, daha çok çocuk ve kadınları hedef alsa da toplumun her kesimini olumsuz etkiliyor, derinden yaralıyor"

ADANA (AA) - Uluslararası Adli Tıp Akademisi Temsilcisi Prof. Dr. David Wells, cinsel şiddetin daha çok çocuk ve kadınları hedef alsa da toplumun her kesimini olumsuz etkilediğini bildirdi.

Çukurova Üniversitesinden (ÇÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, Wells, üniversite tarafından yerleşkedeki Mithat Özhan Amfisi'nde düzenlenen,  Türkiye  ve dünyadan adli tıp uzmanları ile araştırmacıların katıldığı "Cinsel Şiddet Sempozyumu"nda, bu konunun tüm dünyanın sorunu olduğunu belirtti.

Sempozyumda Asya, Avrupa ve Afrika'dan adli tıp üzerine çalışan uzmanlarla bir araya gelme fırsatı yakaladığını aktaran Wells, şunları kaydetti:

"Cinsel şiddet konusu sadece Türkiye'ye özgü bir mesele değil. Dünyanın gündeminde olan bu konu, daha çok çocuk ve kadınları hedef alsa da toplumun her kesimini olumsuz etkiliyor, derinden yaralıyor. Bunun için hükümetlerin, toplulukların, yetkililerin önlem alması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle sapkın davranış sergilediği düşünülen, hissedilen, şikayet edilen kişilerin tedavisinde hükümetlere, topluluklara, yetkililere çok büyük görevler düşüyor. Cinsel şiddet meselesi tüm ülkeleri ve herkesi ilgilendiriyor. Hükümetlerin liderlik rolünü üstlenmesi lazım. Gerekli savunuculuğu ele alması, tavır ve davranışlarını değiştirmesi, kadınlar için iş olanağı ve kariyer olanağı sağlanması, kadınlara eşit ve hakkaniyetli bir şekilde davranılması lazım."

- "Cinsel şiddet olaylarını en alt seviyeye indirmemiz şart"

Hintli adli tıp uzmanı Prof. Dr. Prasanta Chattopadhyay da birçok ülkede kadına yönelik cinsel şiddet olayı yaşandığını belirterek, farkındalık oluşturma adına sempozyumun önem taşıdığına dikkati çekti.

Chattopadhyay, cinsel şiddeti tamamen yok etmenin mümkün olmadığını ancak azaltılabileceğini vurgulayarak, "Her ülkede bu tür sorunlar yaşanıyor. Birçok çocuk cinsel istismara uğruyor. Sadece bunun travmatik yönü değil, hastalık yönü de mevcut. Bu kişileri, suçluları tespit edip onları toplumdan izole edecek birçok teknik geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Cinsel şiddet olaylarını mümkün olduğunca en alt seviyeye indirmemiz şart" ifadelerini kullandı.