ÇMO'dan "anız" uyarısı

ÇMO'dan "anız" uyarısı
ÇMO'dan "anız" uyarısı
- Adana Şube Başkanı Doğan: "Yangınlar hem doğanın hem de çevrenin tahribatına neden olmakta ve hava kirliliği yaratmaktadır"

ADANA (AA) -  Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, anız yangınlarının çevre tahribatına ve hava kirliliğini neden olduğunu bildirdi.

Doğan, yazılı açıklamasında, Adana ve çevre illerde anız yangını sonucu yaşanan olumsuzlukların başladığını belirterek, yetkililerin önlem alması gerektiğini kaydetti.

Tarlalardan hasat edilen hububattan kalan köklü sap veya sürülmemiş kısma anız denildiğini anımsatan Doğan, anızın toprak için önemli organik madde kaynağı olduğunu vurguladı.

Anız yangını sonucu oluşan dumanın yollarda görüş mesafesini düşürdüğüne ve ölümle sonuçlanan trafik kazalarına dahi sebep olduğuna dikkati çeken Doğan, "Yangınlar hem doğanın hem de çevrenin tahribatına neden olmakta ve hava kirliliği yaratmaktadır" ifadelerini kullandı.

Doğan, anızın çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilediğini bildirerek, şunları kaydetti:

" Orman alanları yakınlarındaki anız yangınları buralara sıçramakta ve zaten yetersiz olan alanların zarar görmesine neden olmaktadır. Toprak yüzeyinde yüksek derecede sıcaklık meydana geldiğinden toprağın içerisinde mikrobiyolojik canlıların azalarak doğal dengenin bozulmasına, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısı nedeniyle veriminin düşmesine, organik madde içeriği azalan toprağın su tutma kapasitesinin düşmesine, erozyona uğramasına ve kuraklığa sebebiyet vermektedir."

Doğan, anız yangını konusunda izleme ve denetleme yetkisine sahip kurumların denetimlerini artırması gerektiğini de belirtti.


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  çevre

  ,

  Hava

  ,

  kimyasal

  ,

  orman