ÇÜ'de 9 ayda 27 kemik iliği nakli yapıldı

ÇÜ'de 9 ayda 27 kemik iliği nakli yapıldı
ÇÜ'de 9 ayda 27 kemik iliği nakli yapıldı
ADANA (AA) - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu Merkezi'nde 9 ayda 27 nakil yapıldığı...

ADANA (AA) - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu Merkezi'nde 9 ayda 27 nakil yapıldığı bildirildi.

ÇÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, geçen yıl Nisan ayında  Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu Merkezi'nde gerçekleştirilen nakiller başarılı şekilde devam ediyor. Kemik iliği nakli yapılabilmesi için gerekli olan ve 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren Aferez Ünitesi de yine bu merkez bünyesinde yer alıyor. Aferez Ünitesi'nde bulunan ve Türkiye 'de tek olduğu bildirilen "Temiz oda"da ise her türlü kök hücre işlemi yapılabiliyor.

Merkez sorumlusu Prof. Dr. Birol Güvenç, ünitenin faaliyete geçmesinin ardından kemik iliği nakillerine başladıklarını belirterek çok sayıda hastanın nakil için sırada beklediğini ifade etti.

Güvenç, merkezde Prof. Dr. Berksoy Şahin, Prof. Dr. Melek Erkişi, Dr. Emre Abduloev, Dr. Cahit Hasanzade ile son derece deneyimli bir personelin görev yaptığını aktararak şunları kaydetti:

"Merkez faaliyete geçtiği günden bu yana 5'i allojenik; yani hastanın bir başkasından; diğerleri ise otolog; yani hastanın kendisinden kendisine olmak üzere toplam 27 nakil yaptık. Erişkin hastalarda allojenik nakli bünyemizde ilk kez gerçekleştirdik. Bu merkezin yapılmasında öncelikle rektörlüğe ve başhekimliğe ayrıca Temiz Oda'nın yapılmasında katkısı olan Seyhan Lions Kulübü'ne de teşekkür ediyoruz. Merkez bölge için çok önemli."