ÇÜ'de ''Cinsel Şiddet Sempozyumu''

ÇÜ'de ''Cinsel Şiddet Sempozyumu''
ÇÜ'de ''Cinsel Şiddet Sempozyumu''
- Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Çelik: - ''Adli yargıyla işbirliği yaparak, çocukları daha fazla travmatize etmeden sorunların çözülmesine destek olduğumuz gibi topluma kazandırılmalarında da önemli adımlar atıyoruz''

ADANA (AA) - Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Adli yargıyla işbirliği yaparak, çocukları daha fazla travmatize etmeden sorunların çözülmesine destek oluyoruz'' ifadesini kullandı.

Çukurova Üniversitesinden (ÇÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre,  Türkiye  ve dünyadan adli tıp uzmanları ile araştırmacıların katılımıyla, 2 gün süren ''Cinsel Şiddet Sempozyumu'' düzenlendi.

Çelik, sempozyumda yaptığı konuşmada, şiddetin her boyutunda çözüme katkı verdiklerini belirtti.

Bakanlığın gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan Çelik, şunları kaydetti:

''Özellikle çocukların şiddetle ilgili süreçlerine daha öncelik vererek, çocuk izleme merkezleri yoluyla tanılama, tedavi, adli mercilerde olan diyalog süreçlerinde farklı kulvarlar açıyoruz. Adli yargıyla işbirliği yaparak, çocukları daha fazla travmatize etmeden sorunların çözülmesine destek olduğumuz gibi topluma kazandırılmalarında da önemli adımlar atıyoruz.''

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar da bilim insanlarını üniversitelerinde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, '' Adalet  dünyanın neresinde olursa olsun tüm insanlık için önemlidir'' değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Adli Tıp Akademisi Temsilcisi Prof. Dr. David Wells de cinsel suçların sadece hukuki mesele olmadığını vurgulayarak, ''Bu bir toplumsal mesele ve sağlık problemidir'' ifadesini kullandı.

Avrasya Adli Bilimler Akademisi Başkanı ve ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Gülmen ise program hakkında bilgi verdi.

Sempozyum öncesinde Birleşmiş Milletler himayesindeki Acil Yanıt İçin Adalet (Justice for Rapid Response-JRR) örgütünün kurs ve sertifika programı da düzenlendi.