Çukurova 8. Kitap Fuarı açıldı

Çukurova 8. Kitap Fuarı açıldı
Çukurova 8. Kitap Fuarı açıldı
- Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Turşucu: - "Türkiye'de yayınlanan kitap başlığı sayısı 2001 yılında 12 bin civarındayken 2013'te 47 bin 352'ye, 2014'te ise elimizdeki kesin olmayan rakamlara göre 50 bin 752'ye ulaştı" - Türkiye Yayıncılar Birliği 2. Başkanı Aral: "Türkiye'de bugün kişi başına düşen kitap sayısı yaklaşık 7,3'tür. Bu önemli bir rakamdır. Bu anlamda dünya sıralamasında ilk 15'in içindeyiz"

ADANA (AA) - Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu,  Türkiye 'de 2001'de 12 bin olan yayınlanan kitap başlığı sayısının 2013'te 47 bin 352'ye, geçen yıl da 50 bin 752'ye ulaştığını söyledi.

Turşucu, TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde, TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenen Çukurova 8. Kitap Fuarı'nın açılışında, bereketli topraklara, insanlara sahip olan kentte böylesi bir etkinliğe katılmaktan dolayı mutlu olduğunu vurguladı.

Uluslararası Yayıncılar Birliği'nin tespitlere göre, Türkiye'nin yayıncılık sektörü büyüklüğü bakımından 1 milyar 752 milyon avro ile dünyanın 12. ülkesi konumunda bulunduğunu aktaran Turşucu, bir önceki yıl Türkiye'nin 13. sırada yer aldığını hatırlattı.

Turşucu, Türkiye'nin bu alanda trendinin yükseldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de yayınlanan kitap başlığı sayısı 2001 yılında 12 bin civarındayken 2013'te 47 bin 352'ye, 2014'te ise elimizdeki kesin olmayan rakamlara göre 50 bin 752'ye ulaştı. Türkiye, Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) başlığı sayısı bakımından dünyada 10. sırada. Kişi başına düşen rakama bakıldığında ise dünyada 11. sıradayız. Biz bu başarıları elbette yeterli görmüyoruz. Nicelikle beraber niteliği de artırmanın azmi ve gayreti içerisindeyiz. Buna dair de bakanlık olarak uluslararası fuarlara, kütüphanedeki yayınlarımızın zenginleştirilmesinden dijitalleştirilmesinden ülkedeki kitap fuarlarına kadar bir dizi destek ve katılım içerisindeyiz. Adana kitap fuarı da ülkemizin yayıncılık anlamında, entelektüel, medeni birikimin paylaşılması anlamında bizim için çok önemli mekandır."

Turşucu, fuarları sadece ticaretin yapıldığı mekan gibi görmediklerini belirterek, "Buralar aynı zamanda entelektüel birikimlerin, medeni müktesebatımızın paylaşıldığı mekanlardır. Umarım bundan sonra kitap fuarlarının daha da arttığına hep beraber şahit oluruz. Çünkü biz ülke olarak kendimize güvendiğimiz zaman, elimizdeki imkanları, potansiyelleri devreye soktuğumuz müddetçe buna benzer başarıları hep beraber elde edeceğiz" diye konuştu.

Adana Valisi Mustafa Büyük de kitap fuarlarına katılmaktan heyecan ve mutluluk duyduğunu anlatarak, fuara vatandaşların ilgi göstermesinin önemli olduğunu ifade etti.

Vatandaşlara fuardan yararlanmalarını öneren Büyük, etkinliğin daha iyi ve etkili devam edeceğine inandığını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de kültür ve sanata önemli isimler kazandıran Adana'da böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

- "Kitap sayısında niceliğin yanı sıra niteliği arttırmalıyız"

Türkiye Yayıncılar Birliği 2. Başkanı Fahir Aral ise 2014'te kitap üretiminin yüzde 4,6 arttığını vurgulayarak, "Türkiye'de bugün kişi başına düşen kitap sayısı yaklaşık 7,3'tür. Bu önemli bir rakamdır. Bu anlamda dünya sıralamasında ilk 15'in içindeyiz" diye konuştu.

Aral, Türkiye'de başlık, kitap ve okur sayısının arttığını belirterek, "Yalnız bu nicelik artışı bizi çok fazla umuda kaptırmasın. Bu artışın yanı sıra önemli bir nitelik artışına da gitmek zorundayız. Yayınlama özgürlüğü ve bunun getirdiği alanların giderek daralması bazı endişeleri de kafamıza sokuyor" şeklinde konuştu. 

- "Türkiye'de kitap okunmuyor' sözünün geçerliliği yok"

TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan da Türkiye'de kitap fuarlarının "kitap mahrumiyetini" giderdiğini kaydetti.

Fuarların kitap okurunun önüne geldiğini anlatan Hızlan, "Adana'nın toprağı kadar kültürel dünyası da zengindir. Yaşar Kemal'den Yılmaz Güney'e, Orhan Kemal'e kadar geniş bir liste, bu kentin daima incelenmesi için ve gittikçe kültürünün gelişmesi için yeterli toprağının olduğu kanısındayım" dedi.

Gençlerin internet üzerinden e-kitap uygulamasını kullandığına dikkati çeken Hızlan, "Türkiye'de kitap okunmadığı sözünün pek geçerliliği yok. Bu, dilimize yapışmış doğru olmayan bir söz. Teknoloji sadece belli yerlerden değil, çocukların çeşitli kaynaklardan kitaba ulaşmasını sağlıyor" ifadelerini kullandı. 

TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu da en son Diyarbakır'da kitap fuarı açtıklarını anımsattı.

Bu yıl Samsun'da da kitap fuarı düzenleyeceklerini dile getiren Kavukçuoğlu, "1982'de İstanbul kitap fuarını anlatırken bizim başlıca hedefimiz, özellikle öğrenim çağındaki çocukları fuara çekmek ve onları ders kitaplarının dışındaki kitaplarla buluşturmaktı. Bunu, yıllar içerisinde büyük ölçüde başardık. Hangi şehirde olursa olsun kitap fuarı ziyaretçilerinin yaklaşık 4'te birini ilk ve orta öğrenim öğrencileri oluşturuyor" dedi.

TÜYAP Adana Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü de 2015'e kitap fuarıyla başladıklarını ifade ederek, organizasyonun bir hafta boyunca kültür ve edebiyat dünyasını Adana'ya çekeceğini belirtti.

Ersözlü, "Yaklaşık 250 bin kişinin ziyaret etmesini beklediğimiz Çukurova Kitap Fuarı, TÜYAP'ın düzenlediği kitap fuarları içerisinde bir numara. Bu görsel zenginlik pazar akşamına kadar devam edecek. Tüm halkımıza, öğrencilerimize bu fuarı kaçırmamalarını tavsiye ediyorum. Birbirinden değerli yazarlar sizler için burada" diye konuştu.

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri stantları gezdi.

Açılışına CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza, oda, borsa, dernek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile davetliler de katıldı.

Bu yıl 250 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda imza günleri, konferans, panel, söyleşi gibi 60 etkinlik gerçekleştirilecek.

Fuar, 18 Ocak'a kadar açık kalacak.