Çukurova Belediye Başkanı Çetin hakkındaki iddia

Çukurova Belediye Başkanı Çetin hakkındaki iddia
Çukurova Belediye Başkanı Çetin hakkındaki iddia
- Başkan Soner Çetin, "belediye başkan yardımcısını tehdit ettiği" iddiasını yalanladı - Çetin: "İpe sapa gelmez iddiaları ciddiye alıp, ortada hiç bir delil yokken bu şekilde şantaj yapanlara alet olmak, dolaylı da olsa kabul edilebilir değil"

ADANA (AA) - Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, hakkında bazı basın organlarında yer alan, "Yolsuzluğa karşı çıkanları kiralık tetikçiyle tehdit ettiği" iddia edilen haberle ilgili, "İpe sapa gelmez iddiaları ciddiye alıp, ortada hiç bir delil yokken bu şekilde şantaj yapanlara alet olmak, dolaylı da olsa kabul edilebilir değil" dedi.

Çetin, haberde tehdit ettiği öne sürülen Başkan Yardımcısı Mustafa Selek ile düzenlediği basın toplantısında, dedikodudan ibaret, yalan ve yanlış iddialarla hakkında haber yapıldığını söyledi.

Belediye binasına, 30 Eylül 2014'te silahla ateş açıldığını, olayın azmettiricilerinin, tanıdıkları aracılığıyla kendilerinden 500 bin lira istediğini, aksi halde suçu işleyen kişinin, "Olayı Başkan azmettirdi" diye ifade vereceği yönünde şantaj yaptığını öne süren Çetin, konuyu ilgili makamlarla paylaştıklarını, yetkililerin telkiniyle evrakları hazırlayıp, emniyete başvurdukları ve Selek ile şikayetçi olduklarını anlattı.

Çetin, haberdeki iddiayla ilgili, "Savcılık aşamasında sayın Savcı, Selek'e soruyor, 'Böyle bir iddiada bulunuluyor, ne diyorsunuz?' diye. O da 'Böyle bir şey olamaz' diyor. Savcı beyle görüştüğümde, 'Başkan bey, kendinizi üzmeyin. Zaten ne olduğu belli, bu işin sonucu takipsizlikle sonuçlanacak' diye beyanda bulundu. Bu şahıs hakkında da ayrıca iftiradan işlem yapılacağı ifade edildi" dedi.

Çetin, zanlının daha sonra Savcılığa, "Kendini birilerinin yönlendirdiğini, başkanın bu tezgaha gelmediğini, pişman olduğunu, işten çıkartılınca kızgınlıkla yaptığını" belirten dilekçe verdiğini, savcılığın dilekçeyi kabul etmediğini öne sürerek, "Zanlı, kendini azmettirenleri söylemiyor ama en azından benim bu olayda herhangi bir suçumun olmadığını ifade ettiği dilekçesini savcılık kabul etmiyor. Oysa gelen her evrakı havale edip, dosyaya koymak zorundalar. Bunu yapmıyorlar. O dilekçe de elimde. Bunu mahkemeye sunacağım" diye konuştu.

Haberde, Selek'in, "Bunlar çalmaya gelmiş" yönündeki ifadesine yer verildiğini belirten Çetin, Selek'e dönerek, "Sen söyledin mi böyle bir şey?" diye sordu. Selek de "Başkanım, böyle bir şey söylemem mümkün mü? Sizin ne kadar şeffaf ve dürüst bir belediyecilik yaptığınızı tüm arkadaşlar biliyor. Basın, halk izliyor bunu" karşılığını verdi.

Haberin, CHP 'yi yıpratmaya yönelik olduğunu da ileri süren Çetin, şunları söyledi:

"Ben böyle bir dosya görmedim. Böyle bir dosya olmaz. İpe sapa gelmez iddiaları ciddiye alıp, ortada hiç bir delil yokken bu şekilde şantaj yapanlara alet olmak, dolaylı da olsa kabul edilebilir değil. Bu şantaj yapanlar şimdi ellerinde iddianame, tüm gazetelerin kapılarını çalıyor. Halen bana şantaj yapmaya devam ediyorlar. 'Bak, bunu yazdırırız, bunu yazdırırsak zor durumda kalırsın'. Yazdırdınız, bu da oldu, başka ne olacak? Ben çoluğumun, çocuğumun rızkını, ona buna şantaj olarak vermem. Ne kazanmışsam namusum, onurumla kazanmışımdır. Çar çakala yedirmek için kazanmadım. Keşke bu gazeteci arkadaşlar duruşma tarihini bekleselerdi. Ben kesinlikle adaletin gerçeğe uygun tecelli edeceğine yürekten inanıyorum."

Başkan Yardımcısı Selek de belediyedeki makamına Başkan Çetin sayesinde geldiğini belirterek, "Zaten istemediği takdirde ben bir devlet memuru değilim, iki satır yazıyla 'başkan yardımcılığından alıyorum' dediğinde iş biter" dedi.