Çukurova Bölge Planı onaylandı

Çukurova Bölge Planı onaylandı
Çukurova Bölge Planı onaylandı
ADANA (AA) - Çukurova Bölge Planı, Başbakan  Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu'nca onaylanarak yürürlüğe girdi.Çukurova...

ADANA (AA) - Çukurova Bölge Planı, Başbakan  Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu'nca onaylanarak yürürlüğe girdi.

Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, katılımcılık, hedef odaklılık, özgünlük, sürdürülebilirlik ve eşitlikçilik gibi prensiplerin benimsendiği Çukurova Bölge Planı'nda, en az iktisadi kalkınma kadar sosyal ve sürdürülebilir kalkınmanın da önemle vurgulandığını belirtti.

Bölgenin iktisadi kalkınma kapsamında, enerji üretim üstü  olma, stratejik konumunu avantaja dönüştürme, imalat sanayinde rekabetçiliği artırma, tarımda katma değeri yükseltme, turizm potansiyelini harekete geçirme gibi ekonomik önceliklerinin bulunduğuna dikkat çeken Altunsu, şunları söyledi:

''Bölge Planı kapsamında kırsal ekonomiyi çeşitlendirme, kentsel ve kırsal altyapıyı iyileştirme, sosyal bütünleşmeyi güçlendirme, eğitimde erişilebilirliği ve kaliteyi artırma, insana yaraşır iş ortamını sağlama, çevresel altyapıyı güçlendirme, çevre dostu temiz üretim gerçekleştirme gibi sosyal ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik öncelikler de detaylıca inceleniyor. Bölge Planı'nın içeriğine ilişkin detaylar önümüzdeki süreçte kamuoyuyla paylaşılacak, bölgedeki yerel paydaşlara tanıtımı gerçekleştirilecektir.''