Çukurova, tiyatroya doydu

Çukurova, tiyatroya doydu
Çukurova, tiyatroya doydu
- Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları'nın düzenlediği 17. Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali, 54 bin 364 kişiyi sahnelere çekti - Türkiye'den 16, yurtdışından 8 tiyatro topluluğunun katıldığı festival boyunca 24 oyun 59 temsille Çukurovalılara tiyatro şöleni yaşattı - Adana Devlet Tiyatrosu Müdür Vekili Ünsal: - "Türkiye'nin en uzun süren uluslararası tiyatro festivalinde bu yıl, 24 oyunu 54 bin 364 kişi izledi. Çukurova'da bir ay boyunca sanat dolu günler yaşandı"

ADANA (AA) - İBRAHİM ERİKAN - Sabancı Vakfı'nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle Adana'da düzenlediği 17. Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında 59 kez sahnelenen 24 oyunu 54 bin 364 kişi izledi.

Bu yıl 27 Mart Dünya  Tiyatro Günü'nde başlayan ve 30 Nisan'a kadar süren festivalde, Adana Devlet Tiyatrosu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi ve İstanbul 'da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde 24 oyun 59 temsille sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Tiyatronun yanı sıra birçok etkinliğe yer verilen festival kapsamında, dans, oyun yazma, görme engelliler için okuma tiyatrosu, çocuklarla maske ve kukla yapımı konularında atölye çalışmaları da gerçekleştirildi.

Festival kapsamında verilen "Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Onur Ödülü", etkinliğin açılış gecesinde sahibini buldu. Bu seneki ödülün sahibi, sanatçı Cihan Ünal oldu.

Ödül, bugüne kadar 2005'te Cüneyt Gökçer'e, 2006'da Macide Tanır'a, 2007'de Bozkurt Kuruç'a, 2008'de Yıldız Kenter'e, 2009'da Genco Erkal'a, 2010'da Müşfik Kenter'e, 2011'de Gülriz Sururi'ye, 2012'de Haldun Dormen'e, 2013'te Rutkay Aziz'e, geçen yıl da Zeliha Berksoy'a verilmişti.

- Tiyatro toplulukları Adana'da buluştu

Festivalde bu yıl ABD'den Summer Nite Theatre "Marat/Sade", Çin'den Shangai Dramatic Arts Center "Köpeğin Yüzü", Fransa'dan Demons Et Merveilles "Lulu'nun Beyaz Gecesi", Portekiz'den Espetaculo da Dobrar "Goda", Makedonya'dan Üsküp Türk Tiyatrosu "Bir Yaz Gecesi Rüyası", Yunanistan Ulusal Tiyatrosu "Pasta" ve Ukrayna'dan Kiev Modern Bale Tiyatrosu "Carmen TV" adlı oyunlarını sahneledi.

Türkiye 'den ise İstanbul Devlet Tiyatrosu "Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş", Trabzon Devlet Tiyatrosu "Rulet", Sivas Devlet Tiyatrosu "Kanlı Düğün", Ankara Sanat Tiyatrosu "Halktan Biri" ve "Tesadüfen Kadın Elizabeth", Semaver Kumpanya "Kuşlar" ve "Veriler", Tiyatro Adam "Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı", İkinci Kat Tiyatrosu "Fü", Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu "Kafesten Bir Kuş Uçtu" ve Pürtelaş Tiyatrosu "Savaş" adlı oyunlarıyla seyirci karşısına çıktı.

- "Çukurova'da sanat dolu günler yaşandı"

Adana Devlet Tiyatrosu Müdür Vekili Efe Ünsal, AA muhabirine, festivalin, Çukurova'nın kültür sanat hayatına büyük katkı sağladığını söyledi.

Sanatseverlerin ilgisinden memnuniyet duyduklarını ve uzun soluklu bir çalışma yaptıklarını anlatan Ünsal, festivalin bu yıl 17'ncisini gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Ünsal, etkinliğin biletlerinin satışa çıktıktan 2 saat sonra tükendiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bu festival için gerçekten yoğun bir çalışma yürütmüştük. Gelecek sene düzenleyeceğimiz festivalin de hazırlıklarına şimdiden başladık. Çukurova halkı, tiyatro oyunlarımıza çok büyük ilgi gösterdi. Amacımız da seyircilerimizi memnun etmekti. Onların da memnun olduğuna inanıyorum. Türkiye'nin en uzun süren uluslararası tiyatro festivalinde bu yıl 24 oyunu 54 bin 364 kişi izledi. Çukurova'da bir ay boyunca sanat dolu günler yaşandı."