Çukurova'nın gözü İran'da

Çukurova'nın gözü İran'da
Çukurova'nın gözü İran'da
- Bu yılın ilk 6 ayında ihracatımızın yaklaşık yüzde 15 arttığı İran, Çukurovalı işadamları için yeni hedef oldu - ÇUKUROVA SİFED Başkanı Sönmez: "İran ile önümüzdeki dönemlerde yapılacak ticaret anlaşmaları bölgemiz için son derece önem taşıyor"

ADANA (AA) - Adana ve Mersin'den bu yılın ilk 6 ayında geçen yıla göre ihracatta yüzde 14,01 artış yaşanan İran, uygulanan ambargonun da kalkmasıyla ihracatçının yeni gözdesi oldu.

Adana Sanayici ve İşadamları Derneğinden yapılan açıklamaya göre, İran'a yönelik ambargoların kalkmasıyla bu ülkeye ihracatın patlama yapması bekleniyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Adana'dan geçen yıl ilk 6 ayda İran'a toplam 10 milyon 116 bin dolarlık ihracat yapılırken, bu rakam 2015 yılının aynı döneminde yüzde 21,10'luk artışla 12 milyon 251 bin dolara ulaştı.

Bölgenin bir diğer kenti Mersin'den yine aynı dönemde İran'a  gerçekleştirilen toplam ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.43 artıp 9 milyon 876 bin dolara ulaştı. Bu kentten 2014 yılının ilk 6 ayındaki toplam ihracat ise 9 milyon 279 bin dolardı.

Adana ve Mersin'i kapsayan 'Çukurova Bölgesi'nden İran'a yapılan toplam ihracat da 2015 yılının ilk altı ayında, bir önceki yıla göre yüzde 14.09'luk artışla 22 milyon 127 bin dolara yükseldi.

Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) ile Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Sönmez, Türkiye ile İran arasındaki bağların çok eskiye dayanan 'iki komşu ülke ' olduğunu hatırlattı.

Türkiye ve İran arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler, İran'a uygulanan ambargonun kaldırılmasıyla birlikte ivme kazanacağını ifade eden Sönmez, geçen yıla göre Çukurova'dan yapılan ihracatının arttığı İran'a, bu ülkeye uygulanan ambargonun kalkmasıyla daha çok ihracat gerçekleşeceğini vurguladı

İran'ın dünyaya açılmasının Türkiye ve Çukurova için önemli fırsatlar doğuracağını belirten Sönmez, şunları kaydetti:

"80 milyonluk nüfusa sahip olan İran, Çukurova açısından çok önemli bir pazar. İran ekonomisi dünya ile ticarete açıldığında bu ülkenin kullanabileceği en uygun limanlardan biri de Mersin Limanı'dır.  İran ile önümüzdeki dönemlerde yapılacak ticaret anlaşmaları bölgemiz için son derece önem taşıyor."

- Enerji anlaşmaları bekleniyor

Sönmez, Çukurovanın hammadde, yaş sebze ve meyve, enerji sektöründe İran ile sıcak alışveriş yapan bir bölge olduğunu, ambargonun kalkmasıyla sadece enerji sektöründe 30 milyar dolarlık bir yatırım fırsatından söz edildiğini kaydetti.

Sönmez, şunları belirtti:

"İşte tam da bu noktada gözler, 'Ceyhan Enerji İhtisas Sanayi Bölgesi Projesi'ne çevriliyor. Bu projenin hayata geçmesiyle birlikte İran ile imzalanacak enerji anlaşmaları da yoğunluk kazanacaktır. Çukurova, tarımın da kalbinin attığı yerdir. Bu alan gibi turizm potansiyelinin de yaşama geçirilmesi bölgemizi önemli bir aktör haline getirecektir."