Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
- Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de kutlama programı düzenlendi

ADANA (AA) - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de kutlama programı düzenlendi.

Adana Valisi Mustafa Büyük, Uğur Mumcu Meydanı'ndaki törende, 6. Mekanize Piyade Garnizon ve Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile vatandaşları selamladı.

Büyük, daha sonra yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in ilanının 92. yıl dönümünü heyecanla, coşkuyla ve onurla kutladıklarını söyledi.

Birlik ve beraberliğe kastedenlerin hain emellerinin asla gerçekleşmeyeceğini yüksek sesle haykırdıkları günlerde, ortak paydalarının milli birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları olduğunu ifade eden Büyük, şöyle devam etti:

"Cumhuriyet'in ışığıyla aydınlanan ve geleceğe güvenle bakan milletimiz, sonsuza kadar kardeşlik duyguları içinde yaşamaya devam edecek, ülkemiz sahip olduğu tüm güçlerle dosta güven verme, düşmana korku salma özelliğini sonsuza dek kararlılıkla muhafaza edecektir. Cumhuriyet, asırlardır hür yaşayan milletin bağımsızlık haykırışı, birlik ve beraberliğimizin önünde hiç kimsenin duramayacağının ispatıdır. Kurtuluş Savaşı'nda gösterilen üstün gayret ve fedakarlıklar sonucunda, kahramanlarımız tarafından bize hediye edilen Cumhuriyet, bizim için sadece yönetim şekli değil aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir."

Büyük'ün konuşmasının ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şiirler okundu, halk oyunları gösterisi sunuldu.

Daha sonra geçit töreni düzenlendi, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

- Mersin

Mersin'de Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törenlerde de Vali Özdemir Çakacak, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz vatandaşların bayramını kutladı.

Vali Çakacak, yaptığı konuşmada, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlandığını vurgulayarak, bu gurur ve coşkunun yaşanmasına vesile olan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile kahraman silah arkadaşları ve aziz şehitler ile gazileri minnetle andığını söyledi.

Kurtuluş Savaşı'nda her türlü imkansızlığa rağmen umutsuzluğa kapılmayan Türk halkının büyük bir zafer kazandığını anımsatan Çakacak, bu zaferin de Cumhuriyetle taçlandırıldığını söyledi.

Şiirler okunup, halk oyunları gösterilerinin sunulduğu törende, resmi geçit yapıldı, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Bu arada, resmi törenin ardından CHP İl Başkanlığı üyesi bir grup da parti binasından Cumhuriyet Alanı'na kadar yürüyerek, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

- Hatay

Cumhuriyetin 92. yıl dönümü Hatay'da Atatürk Caddesi'nde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Törende Vali Ercan Topaca, Garnizon Komutanı Jandarma Kurmay Albay Erdem Özcan ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutladı.

Vali Topaca, yaptığı konuşmada Cumhuriyet'in 92. yıl dönümünü kutlamanın heyecanını, coşkusunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını belirtti.

Büyük mücadelelerin büyük sonuçları olduğunu ifade eden Topaca, "Cumhuriyetimiz, bugün de ilk günkü heyecanıyla, sağlam temelleri üzerinde hızla yükselmeye, gıpta edilen gelişimiyle yüzüncü yıl hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam etmektedir" diye konuştu.

Suriye'de devam eden karışıklığın sıcak savaşa dönüştüğünü ve uzun bir süredir istikrarsız olan Ortadoğu'nun küresel bir problemi haline geldiğini kaydeden Topaca, ''Ortadoğu, küresel güçlerin hamleleriyle adeta bir satranç tahtasına dönmüşken, Türkiye, dirayetli duruşuyla dengeli bir politika yürüterek yanı başında yaşanan tüm bu karmaşanın içinde huzur ve güven adası olmayı başarmıştır'' dedi.

Vali Topaca'nın konuşmasının ardından öğrenciler şiirler okudu ve halk oyunları gösterisi sundu.

Tören, resmi geçit töreniyle son buldu.

- Osmaniye

Osmaniye'de Devlet Bahçeli Meydanı'nda düzenlenen tören Vali Kerem Al, Garnizon Komutanı Albay Şefik Atak ve Belediye Başkanı Kadir Kara'nın tören birlikleri ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Vali Al, "Kalkınmış, huzur ve istikrara kavuşmuş bir ülke olmak, bizden sonraki nesillerin de vatandaşlığından gurur duyacakları bir cumhuriyet bırakmak, temel hedefimizdir. Tüm çabamız, 92 yıllık bir mücadelenin ve gayretin ürünü olan üniter yapımızdan, demokrasimizden ve diğer kazanımlarımızdan taviz vermeden ileriye, evrensel demokrasi standartlarına ulaşmaktır" ifadelerini kullandı.

Mehter Takımı'nın gösterisinin ardından düzenlenen tören geçişiyle program sona erdi.