Demirel'in hayatını değiştiren proje

Demirel'in hayatını değiştiren proje
Demirel'in hayatını değiştiren proje
- 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in proje mühendisliğini yaptığı ve siyasete girmesinde önemli rol oynayan Seyhan Barajı, 59 yıldır Çukurova'ya su taşıyor

ADANA (AA) - 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in  proje mühendisliğini yaptığı, siyasete girmesinde önemli rol oynayan Seyhan Barajı, 59 yıldır Çukurova topraklarını suluyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden 1949 yılında mezun olan Demirel, Çukurova'da sulama ile pamuk üretiminin arttırılması, elektrik üretimi ve olası su baskınlarından kentin kurtarılması için 1953 yılında yapımı planlanan Seyhan Barajı inşaatında proje mühendisi olarak görev aldı.

Dünya Bankasından talep edilen 40 milyon dolar yerine 25 milyon dolarla yapımına başlanan barajın projesinden inşaatının yürütülmesine, temelinden ihalelerinin yapılmasına kadar tüm sorumluluğu kendisine verilen Demirel, dönemin Başbakanı Adnan Menderes'in de dikkatini çeken mühendisler arasında yer aldı. Süleyman Demirel baraj inşaatının ikinci yılında 31 yaşındayken Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü görevine getirildi.

Demirel idaresindeki DSİ Genel Müdürlüğünün çalışmalarıyla 1956 yılında tamamlanan Seyhan Barajı, Çukurova'daki tarım arazilerine 59 yıldır kanallar aracılığıyla su taşıyor.