Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
ADANA (AA) - Memur-Sen Adana İl Temsilciği, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.İl temsilcisi Mehmet Sezer, İnönü...

ADANA (AA) - Memur-Sen Adana İl Temsilciği, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

İl temsilcisi Mehmet Sezer, İnönü Parkı'ndaki basın açıklamasında, Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne "dur" demek, zulmü kınamak ve ve boykot çağrısı yapmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Doğu Türkistan'da oruç tutmanın yasaklandığını, Kur'an eğitiminin engellendiğini ileri süren Sezer, şunları kaydetti:

''Kapalı devre zulümler devam ederken dünyanın sessizliğinden cesaret alan Çin, her güne yeni bir katliam ile başlıyor. 15 günde insan hakları kuruluşlarına göre yüzlerce Müslüman, bölgede yaşamını yitirdi, binlercesi cezaevlerine konuldu. Yardım kuruluşlarının dahi bölgeye girmesi engellenmekte, bölgeden sağlıklı haber alınamamaktadır. Çin, Doğu Türkistan'da olup bitenleri, gerçek haber ve bilgilerin üstünü zorla örtmektedir."

Sezer, Memur-Sen ailesi olarak Doğu Türkistan zulmünü Gazze katliamlarını, Suriye vahşetini, Mısır ve Arakan'da yaşanan hukuksuzlukları gözler önüne sermeye devam edeceklerini belirterek, ''Doğu Türkistan'daki vahşet ve soykırımı protesto için Çin mallarına karşı kapsamlı boykot çağrısı yapıyoruz. 'Çin mallarına hayır' diyerek, tepkimizi gösterelim'' ifadelerini kullandı.

Yaşanan zulmün son bulması için bir süre slogan atan grup olaysız dağıldı.