Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
- Adana Valisi Mustafa Büyük, Sarıçam Konaklama Merkezi'ndeki Suriyeli kadınların gününü kutladı

ADANA (AA) - Adana Valisi Mustafa Büyük, ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye 'ye sığınan ve Adana Sarıçam Konaklama Merkezi'ne yerleştirilen Suriyeli kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Vali Büyük ile eşi Emine Büyük, AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan, konaklama merkezinde kadınlarla kahvaltına bir araya geldi.

Merkezde, kendisini ''Vali baba'' diye karşılayan çocuklarla da ilgilenen Büyük, onlara hediye dağıttı. Vali Büyük, dikiş nakış kursiyerlerini, Suriyeli kadınlara hizmet veren kuaförü gezdi, kadınların seralarda yetiştirdiği ürünleri inceledi.

Vali Büyük'ün eşi Emine Büyük de kadınların sorunlarını dinledi, zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.

Vali Büyük, gazetecilere, dünyadaki kadınların mutlu, huzurlu ve eşit şartlarda yaşamalarını arzuladığını belirterek, şunları söyledi:

''Maalesef kadınlar en fazla haksızlığa uğrayan kesim olarak yaşıyor. Hem inancımız hem de dünyadaki medeniyetin geldiği nokta aslında kadınların da eşit bir insan olarak tüm haklara sahip olmasını sağlamaktadır. Bugün de farkındalık oluşturarak, kadınlara karşı yapılan yanlışların ortaya konularak huzurun, mutluluğun, eşitliğin sağlanması için gayret göstermiş oluyoruz. Tüm dünyada barışın hakim olmasını temenni ediyorum. Özellikle komşularımızda meydana gelen hadiselerin sona ermesini, herkesin kendi evinde, vatanında mutlu olmasını temenni ediyorum. Biz, misafirlerimize üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız ve yapıyoruz."

Milletvekili Fatoş Gürkan da Türkiye'nin, Suriye'den gelen misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak için he türlü fedakarlığı yaptığını belirtti.

Kadını, sevgi, birliktelik ve kardeşliğin sembolü olarak nitelendiren Gürkan, dünyanın bir çok yerinde en çok zulmü kadınların gördüğünü vurguladı.